Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Mardin Tanıtım Günleri'nin açılışına katılan İçişleri Bakanı Muammer Güler, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak 164 polis hakkında açtığı soruşturmanın hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine Güler, olayların ardından Ankara, İstanbul, İzmir ve bazı diğer kentlerde iddiaları incelemek üzere müfettişlerin görevlendirildiğini anımsattı.

Güler, başlangıçta bazı kamu görevlilerinin açığa alındığını ama soruşturmanın hala devam ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Söylenilen sayılarla konunun bir ilgisi yok. Gerekli işlem yapılır, kim yanlış yapmışsa hesabını verir. Söylenilen rakamlarla ilgili gerçeklik yok. Hayal ürünü rakamlar. İşlemler disiplin kurullarında devam ediyor. Hangi suçun hangi disiplin cezasını gerektirdiği kanunlarda, tüzüklerde açıkça bellidir. Bunun gereği yapılır. Hepsinin de idari yargı merciler nezdinde itiraz hakkı vardır. Kim yanlış yapıyorsa gereğini, karşılığını bulur."

Güler, konuya ilişkin gerçek rakamların Bakanlığın bugünkü açıklamasında verileceğini söyledi.

'BOMBALI ARAÇ' İDDİASI
İçişleri Bakanı Güler, 10 ilde Reyhanlı benzeri saldırı iddialarının bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Bu iddiaları kim ortaya koyuyarsa herhalde Türkiye'deki bu huzur ortamının bozulması konusunda gayretlerini sürdürüyor. Böyle bir iddiayı sizden duyuyorum. Türkiye'nin her zaman bu tip iddialarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Belli hassasiyet gösteren bölgeler var. Oradaki güvenlik önlemleri devam ettiriliyor" ifadelerini kullandı.

"Başbakan'a yeniden suikast iddiları gündem geldi. Bununla ilgili ne diyebilirsiniz" sorusuna ise Güler, "Onlar da hayal mahsulü iddialar" dedi.

'İSTİHBARAT DAİRESİNDEKİ SORUŞTURMA RUTİN ÇALIŞMA'
Güler, Emniyet İstihbarat Dairesi'nde soruşturma iddialarına ilişkin soru üzerine her kurumun kendi içinde denetim mekanizmaları bulunduğunu vurguladı.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin de Bakanlığın rutin teftişleri içerisinde bulunduğuna dikkati çeken Güler, "İstihbarat Dairesinde yapılan incelemede buna benzer bir incelemedir. Her kurumun kendi iç denetim mekanizmaları içerisinde yürütülen bir çalışmadır" değerlendirmesinde bulundu.

Güler, İl Emniyet Müdürleri Kararnamesi'ne ilişkin bir hazırlık bulunmadığını ancak ilerleyen günlerde olabileceğini söyledi.

SINIRLARDAKİ GÜVENLİK
Sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesinin ardından bölgede İçişleri Bakanlığı'nca alınan güvenlik önlemlerine ilişkin soruya Güler şu şanıtı verdi:

"Sınırlardaki koruma görevi Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait. Bizim de orada sınır gerisinde jandarmanın, emniyetin elbetteki tedbirleri var. Çünkü yasa dışı yollardan girenler var veya girmek isteyenler var. Başlangıçta insani amaçla gelenler için çok sayıda giriş oldu. Ama şu anda ancak belli kapılardan bu insani girişler veya insani yardımların giriş çıkışı söz konusudur. Elbetteki bütün sınır noktalarında gerekli güvenlik önlemleri alınmış durumdadır."

KOMUTANIN OĞLUNUN ÖLDÜRÜLMESİ
Ankara'da, Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Tümgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'ın oğlu Göktuğ Demirarslan ile kız arkadaşı Elena Radckova'nın öldürülmesinin çok üzüntü verici bir olay olduğunu belirten Güler, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Cinayetin fail veya failleriyle ilgili araştırmaların sürdüğünü dile getiren Güler, bazı ipuçları ve ön değerlendirmelerin bulunduğunu, bunların gerçekliğinin incelendiğini bildirdi.

'İRAN AJANI'NA YALANLAMA
Güler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında dinleme cihazının bulunmasına ilişkin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın açıklama yaptığını hatırlatarak, olayın şubat ayında meydana geldiğine işaret etti.

Terörle mücadeleyle görevli savcılığın konuyla ilgili gerekli araştırmayı yaptığını anlatan Güler, İran ajanı, casusluk gibi bir konunun şu ana kadar tespit edilmediğini, belli şahıslar üzerinde araştırmaların yapıldığını sözlerine ekledi.

'HERKESİN BELLİ ARAYIŞI VAR'
Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan dinleme cihazıyla benzerlik olup olmadığının sorulması üzerine Güler, "O işin tekniliğiyle ilgili bir konu. Dikkatli olmak lazım. Demek ki herkesin herkesle belli arayışları var" yanıtını verdi.