Güler: İkinci aşamanın şartları oluşmadı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçmek için şartlarının henüz oluşmadığını söyledi.

Anadolu Ajansı 04.07.2013 - 08:09

Güler: İkinci aşamanın şartları oluşmadı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ABD'nin bağımsızlığının 237. yıl dönümü dolayısıyla, ABD Büyükelçisi'nin konutunda verilen resepsiyona katıldı.

Gazetecilerin, Lice olaylarına ilişkin hükümet temsilcileriyle BDP milletvekilleri arasında görüşme yapılıp yapılmadığına dair soruları üzerine Güler, böyle bir görüşmeden haberdar olmadığını, içeriğine dair de bilgisinin bulunmadığnı söyledi.

Güler, "Biz, şu anda çözüm sürecinin sağlıklı yürümesi için çözüm sürecinin gerektirdiği bütün davranışları eylemle, söylemle yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz" diye konuştu.

''BDP'nin yerel düzeyde izleme komiteleri oluşturulması önerisini nasıl değerlendirdiği" yönündeki soruya Güler, "Bir öneridir, ama bizatihi sürecin şartlarına uygun hareket etmek bana göre yeterlidir. Herkes üzerine düşen görevi yaparsa mesele kalmaz. Zaten başlangıçta da beklenen oydu. İki tarafta da karşılıklı anlayış olursa süreç kendi seyrinde işler" yanıtını verdi.

Güler, terör örgütü mensuplarının sınır dışına çıkmasına yönelik haberlere ilişkin soruya karşılık, süreci izlediklerini belirterek, Başbakan Erdoğan'ın devletin en yetkili ağzı olarak yaptığı açıklamaların en doğru beyan olduğunu söyledi. Güler, çözüm sürecine ilişkin ikinci aşamanın şartlarının henüz oluşmadığını da ifade etti.

Bir gazetecinin, heronların bölgede sürekli uçuş yaptığına dair haberleri hatırlatarak, terör örgütü mensuplarının sınır dışına çıkmasındaki gecikmenin sebeplerini sorması üzerine Güler, "Bizim öyle bir tespitimiz yok. Yüzde 15 nasıl çekildiyse diğerleri de öyle çekilir" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...