Güler: Sınırlara resim asılmasında gecikme yok

İstanbul Valisi Muammer Güler, Münever Karabulut’un katil zanlısının fotoğraflarının 78 gün sonra sınır kapıları ve havalimanlarına asılmasıyla ilgili eleştirilere tepki göstererek, “Gecikme yok” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.05.2009 - 15:54

Güler: Sınırlara resim asılmasında gecikme yok

İstanbul Valisi Muammer Güler, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun fotoğraflarının sınır kapıları ve havaalanlarına geç asıldığı yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi.

Münevver Karabulut'un 3 Martta öldürüldüğünü belirten Güler, 4 Martta firari şüpheliyle yakalama emrinin alındığını, yakalanamaması ve yurtdışına kaçtığı şüphesi üzerine 17 Nisan tarihinde ''difüzyon kararı'' çıkarıldığını, daha sonra da bunun 30 Nisan tarihinde ''kırmızı bültene'' çevrildiğini hatırlattı.

Güler, şöyle konuştu: ''Bütün dünyada bu şahsın aranması ve bulunduğu takdirde 'ye iadesi istenmiştir. 12 Mayıs’ta İstanbul Emniyet Müdürlüğü, şüpheli firari Cem Garipoğlu ile ilgili olarak elde ettiği son fotoğrafları da ilgili birimlere göndermiştir. Bunun gönderilmesi ek bilgi anlamındadır. Sakallı bir resmidir. Başlangıçta elde edilmeyen fotoğraflardır. Bu bakımdan gönderilmiştir. Bu fotoğraf, şahsın tanınmasına ve yakalanmasına yardımcı olması, ilgili ihbarların emniyete daha çabuk gelmesini temin bakımından gönderilmiştir. İlave bilgi niteliğindedir. Çünkü başlangıçta ele geçen fotoğraflar sadece evinde ele geçen fotoğraflardır. Ama değişik mekan ve kılıklardaki fotoğrafları gönderilmiştir.

Yoksa (77 gün geç kalındı, 79 gün geç kalındı, ilk defa gönderildi) şeklindeki ifadeler doğru değildir. Tam tersi, olayın sıcaklığını muhafaza etmesi bakımından elde edilen tüm deliller ilgili güvenlik birimleriyle paylaşılmak için gönderilmiştir. Bu olayda asla bir gecikme yoktur. Deliller tümüyle ele geçirilmiştir, çarpıtılacak ve olayı yanıltacak herhangi bir unsur da bırakılmamıştır.''

Güler, bu olayla ilgili özel bir ekip oluşturulduğunu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın konuya özel önem verdiğini ve tüm emniyet birimlerinin bu işi takip ettiğini kaydederek, ''Çeşitli ihbarlar geliyor, fotoğraflar, bilgiler geliyor” diye konuştu.

Olaydan 3 saat sonra, işlenen suç ile ilgili bütün delillerin cinayet mahallinde ele geçirildiğini vurgulayan Güler, ''Bu suç delillerinin ele geçirilmesinden sonra şahıs veya şüphelinin delilleri çarpıtacak veya güvenlik ve adli makamları yanıltacak bir hali kalmamıştır. Güvenlik tabiriyle dört dörtlük şekilde bütün delilleriyle tespitler yapılmıştır. Delillerin çarpıtılmasına imkan vermeyecek şekilde deliller ele geçirildiği için de, şahsın kaçtığı, teslim olmadığı bizce değerlendirilmektedir”dedi.

''Zanlı Cem Garipoğlu'nun nereye kaçtığı tahmin ediliyor?'' sorusu üzerine de Güler, değişik bilgilerin geldiğini, Rusya'da bulunduğuna dair basında bilgilerin yer aldığını hatırlatarak, ''Bize gelen teyitli bilgiler yok. Ama takip en özenli şekilde sürdürülmektedir'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...