Güler: Suriye'de operasyon yapılmadı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamaya ilişkin yakalanan sanıklarla ilgili "Kapıdan girişte tabii ki daha önce yapılan takipler neticesinde gözaltına alınmışlardır. Suriye tarafında yapılmış bir operasyonumuz yoktur'' dedi.

13.03.2013 - 10:32

Güler: Suriye'de operasyon yapılmadı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu'nun toplantısına girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk polisinin, Cilvegözü'ndeki saldırıyla ilişkin Suriye'nin Lazkiye şehrinde operasyon yapıp yapmadığının sorulması üzerine, ''Emniyet teşkilatı mensuplarının veya Türkiye'deki güvenlik güçlerinin hiçbirisi yurt dışında böyle bir operasyon icra etmemiştir. Söz konusu kişiler kapıdan girişte tabii ki daha önce yapılan takipler neticesinde gözaltına alınmışlardır. Bizim Suriye tarafında yapılmış bir operasyonumuz yoktur'' diye konuştu.        

Görüntüleme merkezinin, yüz tanıma merkezinin, adli mercilerden alınan yetkiye göre yürütülen teknik takiplerin, geriye doğru giriş çıkış kayıtlarının ve  diğer kayıtların ayrıntıyla incelendiğini belirterek, ''Binlerce kareden tespitler yapıldı. Bağlantıları kuruldu ve daha sonra şahısların kimlikleri tespit edildikçe bu takip sürdürüldü. Öbür tarafta yani Suriye tarafında herhangi bir operasyonun olmadığını özellikle belirtmek isterim'' dedi.

Bir gazetecinin ''iki ayrı eylem iddiası var'' sözleri üzerine Güler, ''Tabii başka yerlerde de eylem yapma hazırlığında olduklarını da biliyoruz. Şimdi değil her zaman bu tür eylemlerin olabileceği yönündeki tedbirlerimizi sürdürüyoruz. Onun da araştırması yapılıyor. 5 kişinin tutuklanmasından sonra bir kişinin daha bu olayla ilgisi olduğu için gözaltına alındığını söylemiştim. Onunla da ilgili soruşturmamız sürüyor'' dedi.        

''Suriye'den getirilen zanlıları Suriye Özgür Ordusu'nun teslim ettiği'' iddiasının hatırlatılması üzerine Bakan Güler, bu tip operasyonlarda yardım ve koordine edilebilecek birçok kanal olduğunu ve bunlardan birkaçının kullanılmış olabileceğini söyledi.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlama ile ilgili olarak 4'ü Suriye uyruklu 5 kişi tutuklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...