Güler: Taksim’de 1 Mayıs mitingi olmaz

İstanbul Valisi Güler, 1 Mayıs kutlamaları için sendikalara Kadıköy, Çağlayan ve Kazlıçeşme’yi açabileceklerini belirterek, “Ancak temsili kutlama yapabilirler. Taksim'de 300-500 bin kişiyle miting yapılamaz” dedi.

Anadolu Ajansı 10.04.2009 - 15:12

Güler: Taksim’de 1 Mayıs mitingi olmaz

İstanbul Valisi Muammer Güler, gazetecilerin 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Hükümetin 1 Mayıs’ın bu yıl resmi tatil olarak ilan etme hazırlığında olduğunu hatırlatan Vali Güler, kendilerinin de 1 Mayıs kutlamaları için Kadıköy, Çağlayan ve Kazlıçeşme meydanlarını tahsis etmeye hazır olduklarını söyledi.

"300-500 BİN KİŞİLİK MİTİNG OLMAZ"
Taksim Meydanı'nın çok geniş katılımlı toplantılar için uygun bir alan olmadığını ifade eden Muammer Güler, ''Buyursunlar temsili mahiyette gelsinler. Kendilerine her türlü yardımda bulunalım. Taksim Meydanı'nda temsili anlamda gelinip anma ve kutlama yapılmasına, mesajların verilmesine mani bir hal yok. Gelsinler 100 kişi, 300 kişi açıklama yapsınlar. Biz de kendilerine yardımcı olalım. Ama bu alan öyle 300 bin kişilik, 500 bin kişilik geniş katılımlarla miting yapılacak bir alan değil'' diye konuştu.

Taksim Meydanı'nda için şu ana kadar hiçbir sendikanın başvurmadığını söyleyen Güler, ''1 Mayıs görüntüleri İstanbulluları, insanları, bizleri rahatsız etmiyor mu? Israrla böyle bir olayın tekrar etmesinin kime ne faydası var?'' dedi.

''1 Mayıs'ta polis orantılı güç kullanacak mı?'' sorusuna Güler, polisin hangi durumlarda güç kullanma yetkisi bulunduğunun kanunlarda yazılı olduğunu ancak bu yıl güç kullanma konusunu telaffuz etmek istemediğini söyledi.

''Bizim derdimiz vatandaşlarla, işçiyle karşı karşıya gelmek değil''diyen Güler, vatandaşın son 2 yıldır bir kabus yaşadığını, geçmişteki kabusların yeniden yaşanmasını istemediklerini söyledi.

Vali Güler, Taksim Meydanı konusunda sendika yöneticilerinin anlayışlı davranacaklarını, böylece makul bir yol bulacaklarına inandığını kaydetti.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...