İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki binasında bir basın toplantısı düzenledi.

İlişkili Haberler


Vali Muammer Güler, şunları söyledi:

“Devrimci Karargah terör örgütü, 1988 yılında yeniden yapılanma içerisinde oluşturuldu ve daha sonra da sol örgüt yapısını bölücü örgütün eğitim kamplarında gerçekleştirmeye çalışmıştır.

Örgüt, aynı zamanda PKK ile eğitim ve diğer amaçlarda işbirliği yapan bir örgüt konumundadır.

HAZIR BOMBA DÜZENEĞİ ELE GEÇİRİLDİ
Ele geçirilen malzemeler içerisinde sansasyonel nitelikte eylemlerde kullanılabilecek bomba, bomba düzenekleri, hatta AK Parti il binasına konulan patlayıcı düzeneğine benzer, aynen bir kutu halinde hazır bir düzenek de ele geçirilmiştir. Bol miktarda silah, dokümanlar, A4 patlayıcı ele geçirilmiştir. Yani bu örgütü karşı yürütülen bütün bir operasyon söz konusudur. Asıl çatışma binanın ön yüzünde meydana gelmiştir. Arka cephede poliserin görünmeyeceği şekilde konuşlanmıştır.

Sadece 1-2 el silah arka cepheden atılmıştır ama arka cephede arkadaşlarımız araçları siper alarak konuşlanmıştır. Orada da kimsenin bulunmaması için devamlı şekilde ikazda bulunulmuştur.

İkazlara rağmen güvenlik şeridinin dışında ölüm ve yaralanma hadiseleri meydana gelmiştir.

Sağlık, itfaiye veya orada bulunan yaşlıların çocukların nakli için kontrollü şekilde sokağın arka kısmı trafiğe açılabilmiştir ama ön kısmında trafik tümüyle kapatılmıştır. Şimdiye kadarki en çok alanı trafiğe kapatacak bir yöntem uygulanmıştır.

Alınan istihbarart bilgileri ışığında apartmanda başka kişilerinde olduğu bilgisi bizde vardı. Çünkü o dairede yaşayan bir çiftin bir çocuğunun da olduğu biliniyor. Çatışma devam ederken bayanın ele geçirilmiş olması -ki o da gözaltında olan kişilerden birisidir- o dairede çocuğun olmadığı tespit edilmiştir.

Apartmanın boşaltılmadığı iddiası geçerli değildir. O dairenin bulunduğu kattan hiçbir kimsenin inmesine imkanı olmamıştır. Sürekli kapıdan ateş açılmış ve bomba atılmıştır. Ancak bir üst kattakiler, daha yukarıdaki katlara çıkmıştır.

İlk kez böylesine çok cephanenin bulunduğu bir operasyon gerçekleşti. Terörist, çok sayıda cephanesinin olduğunu bunların tamamının tarafından kullanılacağını asla teslim olmayacağını ve örgütün yasadışı mesajlarını o telsiz marifetiyle söylemiştir. Telsiz, polis telsizi değildir.

En makul zamanlama kullanılmıştır. Devamlı şekilde bomba atması hedef gözetmeksizin binanın önünden ve arkasından ateş açması karşısında bir an önce etkisiz hale getirilmesi ihtiyacı hissedilmiştir. Bazı yayın organlarında çok beklendiği, bazılarında ise az beklendiği gibi yorumlar vardır. İçerisinin durumu tespit edilmeden bir müdahale başlangıçta düşünülmemiştir.

Teçhizata ilişkin bazı eleştiriler var. Polislerimizin hepsinin yeterli teçhizatı vardır. Yaralı arkadaşlarımız eğer teçhizatları olmasaydı şehit olabilirdi. Kurşunlar iki katlı çelik yeleklerin alt bölgelerine isabet etmiştir. Maalesef şehidimiz yüzünden aldığı bir mermiyle hayatını kaybetmiştir.

Basın mensuplarımızın bu alanların içine girme gayretini tespit ettik. Arkadaşlarımız bu haberleri alabilmek için son derece büyük bir çaba içindeydiler. Büyük çoğunluğu bu güvenlik şeridinin içinde de yer aldılar. Bir kısmını bizzat il emniyet müdürümüz çok yakın yere gelmelerine rağmen çıkarmak durumunda kaldı. Bu konudaki kurallara uyduğumuz tam olarak söylenemez. Ama bu bazen habere çok yakın olma gibi çabalardan da kaynaklandığını değerlendirmekteyim.

Elemanlarımın hepsinde çelik yelek vardır onu özellikle belirtmek istiyorum. Trafikle ilgili alınabilecek en yoğun tedbir alınmıştır. Hasta yaşlı okula gidecek olan vatandaşlarımızla ilgili bütün taleplerde değerlendirilmiştir. Apartmanın doğalgaz elektrik su gibi bağlantıları hepsi gözden geçirilmiştir.

GÜVENLİK ŞERİDİYLE İLGİLİ ZAFİYET YOK
Güvenlik şeridi, makul bir yere kadar çekilebilir. Güvenlik şeridinin dışında yaralanma ve ölüm olayları meydana gelmiştir. Güvenlik şeridiyle ilgili herhangi bir zafiyet yoktur.

Apartmanın boşaltılmadığı doğru değildir. O daireden sürekli ateş açılmıştır. Bitişik bir daireden girilmesi yöntemi teröristin bomba atması nedeniyle gerçekleşmemiştir. Yangın çıkmasına sebep olmuştur.

TRAFİKLE İLGİLİ EN YOĞUN TEDBİR ALINDI
Trafikle ilgili en yoğun tedbir alınmıştır. Vatandaşlarla ilgili tüm talepleri değerlendirilmiş, doğalgaz, su ve elektrik bağlantıları gözdan geçirilmiştir. Terörle mücadele bir psikolojik bir harekattır. Hata varsa değerlendirme yapılır.

Bu tür operasyonlarda başarıyı "kimsenin burnu kanamadı" diye değerlendiremeyiz. Karşınızda bomba yağdıran, silahla karşılık veren bir terörist vardır. Her operasyonun kendi şartları vardır.

Bu örgütün askeri ve sivil makamlara saldırıları bunların ne kadar vahşileşmiş olduğunu gösteriyor. Yaralı veya ölü sayısına bakarak değerlendirme yapmak bu işin iyi bilinmediğinin göstergesidir. Tabii ki daha önceki saldırıları örgütün önemini ortaya koyuyor. Askeri tesiste, AKP il binasında onlarca kişi ölebilirdi.

HERHALDE DÜĞÜN İÇİN HAZIRLANMADI
AKP il binasına gönderildiği şekilde evde bir bomba düzeneği hazır bulunmuştur. Bunlar herhalde düğün dernek içinde hazırlanmış değildi.

Operasyon sırasında birçok kişiye uyarılarda bulundu. Basın mensuplarına da ikazlarda bulunuldu. Asıl çatışma bölgesi ön kesimdi. Orada trafik kesilmişti. Ama terörist zaman zaman arka tarafa geçti. Ölen vatandaş da buradan açılan ateşte vuruldu. Arka tarafta trafik zaman zaman ambulanslar ve polise takviye için açıldı.

Çekilen güvenlik şeridinin ne kadar geniş olduğu fotoğraflarla açıktır. Binanın yeri ve o anda gelişen şartlar dikkate alınmalıdır.

BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN STRATEJİSİNİ BENİMSEMİŞ
Bu örgüt yeni böyle bir eylem tarzı için yapılanmıştır. Bölücü terör örgütünün mücadele stratejisini benimsemiştir. Güngören saldırısındaki örgüt bu değildir. O PKK'dır.

Operasyonu yapanlar terörle mücadele timleridir. Donanımlı ve eğitimli arkadaşlardır. Elbette ki bu evde bu kişinin bulunduğu bilgisi gelmiştir ama bu kadar cephane bilgisi yoktur. Daha polis diye kapı çalındığı andan itibaren bomba atarak direnişe geçmiştir. Evde 5 kişiye kadar şahsın olabileceği bilgisi vardır. Evde bulunan bir erkek ve bir bayanın olabileceği bilgisi vardı. O bayan başka yerde yakalanmıştır.

Basının bu tür olaylarda yapması gerekenleri sorgulamak basın kuruluşlarına düşer. Biz varsa yanlışlıklarımızı değerlendireceğiz. Ama bu operasyon için başta genel müdür olmak üzere tüm birim amirlerimizi kutluyorum."

CERRAH: 'POLİS’ DENDİĞİNDE KAPIYI TARADI
Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ise şöyle konuştu:

"Terörist ‘Kim o?’ dediğinde, ‘Polis’ dendiğinde kapıyı taramıştır. Kapıyı belli bir oranda açarak iki el bombası atıyor. 7 arkadaşımız da o esnada yaralanıyor.

Kesinlikle teslim olmayacağını kendi telsizinden beyan etti. Şehit olan emniyet amirinin telsizi ve silahını ele geçirememiştir.

Başarılı bir operasyondur. Aksi halde daha büyük bir kayıplara neden olabilirdi.

Terörist evin içindidir. Elinde iki otomatik silah iki tabanca ve mermisi, plastik patlayıcıları var, el bombaları var. Buraya girecek olacak kişi yaralanacaktır. Ölümü dahi göze alacaktır. Teröristin 'Beni teslim alamazsınız' diye ifadesi vardır. Ne yapacaksınız bekleyecek misiniz? Bu operasyon başarılı bir operasyondur.

Bu terör örgütünün, 'Sempatizan kazanma, genişleyeyim, bol üyem olsun' diye bir amacı yoktu. Bunların hedefi eylem ve sansasyonel eylem hedefi vardır. Diğer örgütlerle karıştırmayın."