Gülerce: Başına gelecekleri önlemek için yazdı

Gazeteci Hüseyin Gülerce, gözaltına alınan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın gayrımeşru ilişkisi, "Devrimci Karargah" üyesi bir kişiyle yaptığı görüşme nedeniyle başına gelecekleri önlemek amacıyla kitap yazdığını savundu.

28.09.2010 - 18:13

Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak NTV’ye konuştu.


Hüseyin Gülerce, şunları söyledi:

“Sayın Avcı’nın bir bayan edebiyat öğretmeniyle meşru olmayan bir ilişkisi çıktı. Avcı’nın, buna bağlı telefon dinlemeleriyle kendisinin de Devrimci Karargah örgütünün içindeki bir isimle telefon görüşmesi yaptığını biliyor olması, başına gelecekleri önleme amacıyla kitap yazması ve başına bunlar gelince de ‘Gördünüz mü, bir kitap yazdım başıma bunlar geldi’ demesini de düşünmüş olması gerek.

Ben şuna üzülüyorum, 'hoyratça' deniyor ama şu an içerde olan başka emniyet müdürleri de var. Ankara’da yüksek derecede tutuklanan emniyet müdürleri var. Toplum içinde yüksek kesimdeki kişilerin hata yapmayacağı, suç işlemeyeceği algısını yaratmak doğru değil.

Mesela bu gayrımeşru ilişkiyi cemaat mi sağladı? İnsanların zaafları oluyor, bu zaaflardan başına bir şey geliyor. O da bunu başka tarafa çekiyor.

Bu savcılığın bir operasyonu. Şimdi bunu, 'hükümetin bir isteği, yargıyı hükümetin bir oyuncağı, onların kontrolünde bir rol biçmek' bence çok yanlış. Yargıya herkes saygılı olmalı.

Bu tür insanların böyle durumlara düşmesi çok üzücü. Bırakalım yargı bu işi halletsin. Biz de yargısız infaz yapmayalım.

Bir konu adliyeye gidince hemen 'O iyi bir insandır, hoyratça yakalamalar' oluyor deniyor. İsmi bilinen insanlar yanlış yapamaz mı? Örnekleri çok. Askeri mahkemede yargılanan bir Deniz Kuvvetleri Komutanı yolsuzluk yüzünden suçlu bulundu ve rütbeleri söküldü.

Yargıda böyle bir cemaat gücü ne zamandan beri söyleniyor, Ergenekon davasından beri. Daha önce gidilememiş insanların üzerine gidilince 'Bu cesaret nereden geliyor?' diye soruluyor. 'Mutlaka falanlar, filanlar var' deniyor. Hepimiz adalet istemiyor muyuz?

İtalya’da 'Gladyo' davası devam edeken Susurluk kazası oldu da, hepimiz ‘Bu ülkede neden güçlü savcılar yok’ dedik. Şimdi onlardan az olmayacak şekilde hakim savcılar gelmişler. Kelle koltukta görev yapıyorlar. HSYK’da neler döndüğünü gördük. Kalkıp bu insanlara teşekkür edeceğimiz halde 'Siz falanlardan mısınız?' demek hoş mu?

Birtakım itiraflar çıktı. JİTEM’i kurdum diyen bir albay çıktı. Doğru demiyorum, mahkeme kararını bekliyorum. Şimdi faili meçhullerin, Çetin Emeçlerin, Uğur Mumcuların failleri bulununca bu savcı ve hakimleri tebrik etmeyecek miyiz?”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...