Gültan Kışanak ve Fırat Anlı tutuklandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. İki ismin gözaltına alınmasını protesto eden eski milletvekili Ayla Akat Ata da tutuklananlar arasında.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 30.10.2016 - 13:40 | Son Güncelleme : 31.10.2016 - 04:38

Gültan Kışanak ve Fırat Anlı tutuklandı
Gültan Kışanak ve Fırat Anlı

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı Tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 5 gün önce Gültan Kışanak "silahlı terör örgütüne üye olmak", Fırat Anlı ise "devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik" suçundan gözaltına alınmıştı.

Kışanak ve Anlı, bugün emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından yoğun güvenlik önlemi altında adliye binasına getirilerek, savcılıkta ifade verdi.

İki isim savcılık sorgulamalarının ardından tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevkedildi. Mahkeme, Fırat Anlı'nın tutuklanmasına karar verdi.

Gültan Kışanak hakkındaki karar da gece saatlerinde çıktı. Sorgulamanın tamamlanmasının ardından mahkeme, Kışanak'ın da tutuklanmasına karar verdi.

"SORUŞTURMALAR DEVAM EDİYOR"

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kışanak ve Anlı'nın tutuklanmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince 2016/619 ve 2016/621 sorgu numaraları ile tamamlanan sorgularının ardından şüpheliler Gültan Kışanak ve Fırat Anlı TCK 314/2 maddesi gereğince 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklanmalarına karar verilmiştir. Başsavcılığımızca yürütülmekte olan 2015/45832 ve 2016/32488 numaralı soruşturmalar devam etmekte olup, soruşturmaların safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir." 

Ayla Akat Ata
Ayla Akat Ata

Terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen Kışanak, 25 Ekim günü Diyarbakır Havalimanında, DBP Meclis Üyesi Fırat Anlı ise adresinde, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınmıştı.

ESKİ MİLLETVEKİLİ DE TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında eski BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata da tutuklandı.

Ata, Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasını protesto etmek belediye binası önünde düzenlenen eylem sırasında gözaltına alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...