Gül’ün uçağı büyük tehlike atlattı

Cumhurbaşkanı’nı taşıyan THY uçağının Gabon’a inişi sırasında büyük bir tehlike atlattığı ortaya çıktı.

27.03.2011 - 10:47

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyeti Gana ve Gabon’a taşıyan özel THY uçağı 24 Mart Perşembe gecesi Gabon’un başkenti Libreville’ye inişe geçtiğinde piste yaklaşırken kısa süreli ani bir türbülans yaşadı.

Önce biraz alçalan uçağın burnu bir anda yukarı döndü. Ancak kısa süreli bu ani değişim uçaktakiler tarafından pek farkedilmedi.

Cumhurşkanı Gül, uçaktan inerken kendisini uğurlayan Kaptan Pilot ve VIP Koordinatörü Ceyhan Yılmazcan’a sorunca, “Efendim, hava çok riskliydi, aşırı yağmur ve fırtınadan dolayı zor bir iniş oldu ancak başarıyla iniş gerçekleştirdik” cevabını aldı.

Vatan gazetesinin haberine göre Gül, dün Libreville’den İstanbul’a 7 saat süren uçuş sırasında milletvekilleri ve işadamlarıyla sohbetin ardından bir ara kokpite girip, kaptan ve pilotların çayını içti.

Libreville’ye iniş konusu o sırada yeniden gündeme geldi. Kaptan Pilot Ceyhan Yılmazcan durumu bu kez daha detaylı anlatınca aslında Gabon’a inişte çok ciddi bir tehlike atlatıldığı da ortaya çıktı.

Yılmazcan, “Sayın Cumhurbaşkanım, Libreville’ye inişimiz, bizim eğitimler sırasında tam da genç arkadaşlarımıza simülatörde ‘en riskli hava’ diye gösterdiğimiz koşullar kapsamında oldu ne yazık ki. O kadar şiddetli bir yağmur şimşek ve fırtına vardı ki, otomotik pilot devreye girdi ve bu şartlarda uçağın iniş yapamayacağını düşünerek burnunu havaya kaldırdı.Yani alanı pas geçmemizi istedi.

İnsiyatif alarak uçağı otomatik pilottan çıkardım manuele aldım, pisti görmekte epey zorlansak da inişi gerçekleştirdik. Pas geçsek karşımızda daha riskli hava koşulu olacaktı. Nitekim bizden sonra uzunca bir süre alana başka uçak inemedi” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...