Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara Valisi Kemal Önal ve beraberindeki öğrencileri kabul etti. Salona gelişinde konuk öğrencileri tek tek öpen Gül, ''Sizler, büyük sorumluluk taşıyorsunuz, çok zor'' diyerek öğretmenlerin ellerini sıktı.

Kabulün başlangıcında aralarında anaokulu öğrencilerinin de bulunduğu konuk çocuklar Cumhurbaşkanı Gül'e çiçek sundu ve hediyelerini takdim etti. Gül de çocukları öperek, hediyeler için teşekkür etti.

Çocuklara, ''Aranızda benim yerime geçmek isteyen var mı?'' diye soran Cumhurbaşkanı Gül'e, Nuh Eskiyapan İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi 10 yaşında Büşra Kılıç, ''Müsaade ederseniz, bir günlüğüne sizin yerinize oturmaya geldim'' yanıtını verdi. Gül de bunun üzerine koltuğunu Büşra Kılıç'a devretti. Kılıç'ın makam koltuğuna oturduğu sırada, heyet üyeleri arasında yerini alan Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu tarafta oturmak rahatmış'' dedi.

''Ben Büşra Kılıç, 12. Cumhurbaşkanınız'' diyerek sözlerine başlayan Kılıç, Gül'ün neler yapmak istediğini sorması üzerine, çok sevdiği için ilk olarak çikolata fiyatlarını düşürmek istediğini söyledi.

Kendi okulu başta olmak üzere fen laboratuvarı, kapalı spor salonu olmayan okulların bu ihtiyaçlarının karşılanmasını isteyen Kılıç, 23 Nisan'ı çocuklara armağan eden Büyük Önder Atatürk'e teşekkürünü dile getirdi.

Kılıç, Cumhurbaşkanı Gül'ün ''Yardımcın var mı?'' sorusuna ''Vekilim var'' diyerek, Türk-iş Blokları İlköğretim Okulu öğrencisi Berk Kıvılcım'ı tanıttı. Gül'ün, Kılıç'a ''Vekilin olduğuna göre, seyahate çıkmış gibi ol, yerini biraz da vekiline bırak'' demesi üzerine makam koltuğuna bir süre de Berk Kıvılcım oturdu.

Kıvılcım, ''Bir günlüğüne de olsa sizin yerine oturmak çok gurur verici bir şey'' diyerek, ulusal egemenliğin 89. yılına ulaşmasının gururla kutlandığını ifade etti. ''Ben, bugünün küçüğü, bayrağın ay yıldızı, İstiklal Marşı'mızın bestesiyim. Ben bu yurdun yorulmaz neferiyim'' diyen Kıvılcım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

Daha sonra Büşra Kılıç, tekrar makam koltuğuna oturarak, mesajını okudu. ''Ülkemizden barış, yüreklerimizden sevgi, doğamızdan yeşil eksik olmasın'' dileğinde bulunan Kılıç, güvenerek makamını kendisine teslim ettiği için Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, kendisinden önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kadın cumhurbaşkanı olup olmadığını sorması üzerine küçük Cumhurbaşkanı Kılıç, ''Ben ilk kadın Cumhurbaşkanıyım. Çok güzel bir duygu'' yanıtını verdi.

Küçük Cumhurbaşkanları Kılıç ve Kıvılcım'ın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna birbirleri ardına tekrar tekrar oturması, salonda renkli görüntüler yaşanmasına yol açtı.

KÜÇÜK CUMHURBAŞKANLARINDAN GÜL'E SORU
Küçük Cumhurbaşkanı Büşra Kılıç, bir basın mensubunun ''Türkiye'nin dış politikasına, siyasete ilişkin bir şey söylemediniz? Neler yapmayı planlıyorsunuz?'' sorusunu, ''Ben çocuğum. Bunları bana niye soruyorsunuz? Ben günün anlam ve önemini size anlatayım, çocuklardan konuşalım. Neden böyle siyasi soruları bana yöneltiyorsunuz, anlamıyorum. Ben tarafsız bir makamdayım'' diye yanıtladı. Kılıç'ın bu yanıtı salonda gülüşmelere neden oldu.

Kılıç, ''Çocuk haklarıyla ilgili bir düzenleme düşünüyor musunuz?'' sorusu üzerine de ''Çocuk hakları tam istediğim gibi, o yüzden bir şey söylemek istemiyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı makamına tekrar oturan Berk Kıvılcım, enerji tasarrufu, oyuncak fiyatlarının düşürülmesi, mesaj içeren belgeseller ve çizgi filmler ile ilgili projeleri olduğunu dile getirdi. Kıvılcım'ın, Milli Eğitim Bakanı Çelik'e, ''Bazı köylerde okul yok. Bunların araştırılıp, buralara okul yapılmasını isterdim'' demesi üzerine, Büşra Kılıç söze girerek ''(Bazı köylerimizde okul yok) dedin ama köylerde okul var. Var ama uzak yerlerde var'' dedi. Kıvılcım da bütün çocukların okuma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Çocukların ''Sizi makamınıza alabiliriz'' sözleri üzerine koltuğuna oturan Cumhurbaşkanı Gül, çocukların öz güvenli ve cesaretli tavırlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu arada Berk Kıvılcım, Cumhurbaşkanı Gül'e ''Cumhurbaşkanlığının süresi 7 yıldı ya, o 5 yıla indirilmeye çalışılıyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?'' diye sordu. Salonda gülüşmelere yol açan soruya Gül, ''Bununla ilgili ben bir şey düşünmüyorum. Bunu Meclis, milletvekilleri düşünecekler. Onlar nasıl karar verirse benim için iyi. Hangisine karar verirlerse, o güzel. Onların vereceği karara saygı duyuyorum'' diye yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Gül, basın mensuplarını göstererek ''Sen de öyle sorular sordun ki. Onlar sormak istiyor, soramıyorlardı. Cevaplarını da aldılar'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Büşra Kılıç'ın ''Obama'yı beğendiniz mi?'' sorusuna da ''Beğendim'' yanıtını verdi.

Kabulün sonunda Cumhurbaşkanı Gül, konuklarıyla fotoğraf çektirdi. Gül'ün çocuklara, dijital fotoğraf makinesi hediye ettiği öğrenildi.

Bu arada heyette bulunan Özel LÖSEV İlköğretim Okulu öğrencileri Seldanur Bingöl ve Yusuf Oflaz, Cumhurbaşkanı Gül'e kendi yazdıkları mektupları verdi. Mektuplarına ''Sevgili Abdullah Gül Amca'' diyerek başlayan çocuklar, Gül'den, LÖSEV'e lösemili çocukların eğitim görecekleri daha büyük bir okulun yapılabileceği arsa tahsis edilmesini istedi.