Gümrük muhafaza dinleme yapabilecek

Gümrük muhafaza ekiplerine kaçakçılıkla mücadelede etkinlik sağlanması için telefon dinleme yetkisi verilmesi öngörülüyor.

Gümrük muhafaza dinleme yapabilecek

Gümrük Müsteşarlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı'nda kaçakçılıkla mücadelede daha etkin olunabilmesi amacıyla Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü'ne iletişimi tespit etme, dinleme ve bunları kayıt etme yetkisi öngörülüyor.

Kanun tasarı taslağı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Gümrük Muhafaza ekipleri, teknik araçlarla izleme yapabilecek ve gerektiğinde yetkili kurumlarla bu konuda işbirliğine gidebilecek.

Gümrük Muhafaza teşkilatında görevli adli kolluk personeli, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, uyuşturucu ticareti, parada sahtecilik, rüşvet, silah kaçakçılığı, zimmet suçu ve tarihi eser kaçakçılığı gibi suçlara ilişkin dinleme yapabilecek.

Dinleme işlemi savcılıkların kontrolü altında yapılacak, yasa çıktığında ise dinlemeye yönelik teknik cihazlar en kısa sürede alınacak.

BAŞMÜDÜRLÜK SAYISI AZALTILACAK
Taslak ile ayrıca gümrük idaresinde kurumsallaşmak, etkililik, verimlilik ve işlemlerin hızlandırılması hedefleniyor. Buna göre, Gümrük Muhafaza Başmüdürlükleri'nin sayısı 18'den 14'e indirilecek ve bunlar bölge müdürlüğü şeklinde yeniden düzenlenecek.

YENİ PERSONEL ALINACAK
Taslakta gümrük teşkilatına 5 bin personel alınması öngörülüyor. Buna göre bu yıl 2 bin 500, gelecek yıl 2 bin 500 olmak üzere toplam 5 bin kişilik kadro açılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...