Gümüşlük Akademisi Vakfı Edebiyatevi, ürün vermeye ve adından söz ettirmeye başlamış genç yazarlarla, bu tür üzerine düşünen ve yazılar kaleme alan eleştirmenleri aynı platformda buluşturuyor.

23-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek ve bugünkü edebiyat ortamımız için bir ilk olma özelliği taşıyacak buluşmanın amacı; hem edebiyat alanındaki yaratım ve eleştiri süreçlerini farklı açılardan değerlendirmeyi sağlamak hem de yayın dünyasının belli başlı sorunlarını tartışmaya açmak.

Buluşmanın tartışma başlıkları ise şöyle:
*Bağımsız, özgürlükçü, verimli ve esinlerle dolu bir edebiyat ortamı nasıl yaratılır? Piyasanın gölgesini üzerimizden atmak mümkün mü?

*Kitabın metalaştırılması sürecinde yazarın “çoksatar bir kahraman” olarak yeniden inşası ve bunun edebiyata etkisi. Romancının, eseri bir ürün olarak pazarlayan “piyasada”, “çoksatan” baskısından kurtuluş yolları…

* Edebiyat dergilerinden kitap eklerine, kitap eklerinden edebiyat bloglarına ve sosyal medyaya edebiyat eleştirisi.

*Yazma arzusu ve bu arzunun önündeki engeller. (toplumsal, siyasal, edebiyat ortamı)

*Kitaplarımız “yeniçıkanlar” raflarından sonra nereye gidiyor? Yayın dünyasında dağıtım sorunu, kitabevlerindeki raf ömrü sınırlamaları.

* E-kitap edebiyatın geleceği için bir alternatif olabilecek mi? Yazarlar e-kitaplaşma sürecini nasıl belirleyebilir?

* Roman yazım sürecinin insanı yalnızlaştırması, bugünkü edebiyat ortamında hissedilen yalnızlık, iletişimsizlik ve dayanışma eksikliği.

*Uluslararası kitap fuarları ve yabancı dillerde genç roman yazarlarının temsili.

*Aramızdan ayrılışının 40. yılında Halikarnas Balıkçısı... Edebiyat - mekan ilişkisi bağlamında Halikarnas Balıkçısı'nın yapıtları üzerine düşünmek.

Katılımcı Yazarlar: Irmak Zileli, Deniz Gezgin, Cem Kalender, Ozan Can Özübal, Nur Yazgan, Yavuz Ekinci, Oylum Yılmaz,

Eleştirmenler: Bülent Usta, Ersan Üldes, Hande Öğüt, Hasan Cömert, Ceren Ünlü

Ayrıca deneyimlerini paylaşmak için; Amy Spangler (anatolialit), Gülenay Börekçi(egoistokur)