Günay: Baskı anayasası ile baskı kuruyorlar

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, demokrasiyi kurumsallaştırmaya çalıştıklarını belirterek, ''Ama baskı döneminde yapılmış bulunan bir anayasanın çerçevesi içinde bizi cenderede tutmaya çalışıyorlar. Bu olmaz'' dedi.

Haberler 12.07.2009 - 21:51

Günay: Baskı anayasası ile baskı kuruyorlar

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür Sineması'nda yapılan AK Parti Isparta İl Kongresi'ne katıldı.

Burada bir konuşma yapan Günay, 'de millet iradesinin zaman zaman kesintiye uğradığını ve ülkenin bu nedenle büyük bedeller ödediğini söyledi.

Bakan Günay, ''Bu kesintisiz demokrasi hamlesi, demokrasi yürüyüşü, sizin iradenizin gösterdiği doğrultuda bir iktidarın hizmet yapma gayretinin sonucudur. Ama biz demokrasiyi sürekli kılmak, millet iradesini sürekli kılmak, millet menfaati doğrultusunda milletin yönetilmesini sürekli kılmak istiyoruz. Ama bunun önünde anayasa var. Bunun önünde zaman zaman tuzaklar varsa tuzağa düşmek kaçınılmazdır. Hani bir söz vardır, 'kem aletle kemalat olmaz' (Kötü aletle iyi iş yapılmaz) diye. O zaman bunun yasal alt yapısının, anayasal alt yapısının da kurulması gerekir. Demokrasiyi kurumsallaştırmaya çalışıyoruz, ama baskı döneminde yapılmış bulunan bir anayasanın çerçevesi içinde bizi cenderede tutmaya çalışıyorlar. Bu olmaz'' dedi.

''ÇEKİŞME İÇİNDE DEĞİLİZ''
Türkiye'de gerçek bir hukuk devletini, çağdaş, demokrat bir devlet tesis etmek için yasal ve anayasal değişiklikler yapılması gerektiğini vurgulayan Bakan Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz Türkiye'de hukuk devleti olsun, doğal yargı sistemi olsun, AB yolunda uygun yasal düzenleme olsun diye uğraşıyoruz ama ne yazık ki bazı çevreler bunu yanlış mecralara çekiyorlar. Biz Türkiye'de katiyen Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve parlamentosu hiçbir çekişme içinde değiliz. Biz ne yargımızla ne de ordumuzla çekişiriz, ama yargımızın da ordumuzun da bizim olduğumuz kadar millete saygılı olmasını istemek bizim Cumhuriyet ve demokrasi inancımızın bir gereğidir.''

Bakan Günay, vatanın tek güvencesinin millet ve onun iradesi olduğunu sözlerine ekledi.

EĞİRDİR'DEN ŞİKAYETÇİ
Bakan Günay daha sonra, Eğirdir'i ziyaret etti.

Buradaki yapılaşmadan rahatsız olduğunu dile getiren Günay, ''Geçmiş dönemlerde yapılan hatalar nedeniyle Eğirdir kötü bir görünüm kazanmış. Turizmde marka olacaksanız, yabancı turistlerin aradıklarına cevap verebilmelisiniz. Aksi takdirde kaybedersiniz'' diye konuştu.

Eğirdir'deki otellerin de kendilerine çeki düzen vermesi gerektiğini ifade eden Günay, bu konuda gerekenlerin yapılacağını söyledi.

EVLENMEK İÇİN BAKAN'DAN YARDIM İSTEDİ
Eğirdir'in ardından Yalvaç ilçesine geçen Bakan Ertuğrul Günay, burada müzeyi ziyaret etti.

Yalvaç Müzesi ziyareti sırasında Bakan Günay'ın yanına yaklaşan 43 yaşındaki Davut Tanrıverdi, ''evlenmek istediğini'' belirterek, yardım talep etti.

Tanrıverdi'nin sorununu dinleyen Bakan Günay, ''Arkadaşımızı hep birlikte alkışlayalım'' dedi.

"KÜTÜPHANELERİ KUTU GİBİ YAPARSANIZ..."
Bakan Günay, müzedeki kütüphaneyi de gezmek istedi. Kilitli olan kütüphanenin açılmasını bekleyen Günay, ''Kütüphaneleri böyle kutu gibi yaparsanız, vatandaşın bilgilenmesini engellersiniz. Kütüphaneleri vatandaşların ulaşabileceği bir noktada ve açık yapmalısınız'' dedi.

Kütüphanenin ardından depoyu görmek isteyen Günay, buraya da görevlilerle birlikte inceledi.

Kazı çalışmaları yapılan Antiocheia Antik Kenti'ni gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Davraz Kayak Merkezi'nde de incelemelerde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...