Günay: Din eğitimi alanın niye önünü keselim?

Din eğitimi alan kişinin Paris'e atanmasını CHP'li Altay dinci kadrolaşmanın yurtdışına taştığı sözleriyle eleştirdi. Kültür Bakanı Günay Altay'a ''Bir insan din eğitimi alarak yola çıkmışsa, onun yükselmesinin önünü niye keselim?'' yanıtını verdi.

Haberler 21.12.2008 - 15:29

Günay: Din eğitimi alanın niye önünü keselim?

Din eğitimi alan Hasan Yavuz'un Paris'te Kültür ve Tanıtma Ateşe Yardımcılığı görevine getirilmesi Meclis'te tartışıldı. CHP'li Engin Altay, Deniz Feneri Derneği'nin kurucusu ve Kanal 7'nin muhabiri olduğunu söylediği Hasan Yavuz'un, tanıtma ateşiliğine atandığını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eleştirilere, ''Bir insan, din eğitimi alarak yola çıkmışsa onun yükselmesinin önünü niye keselim ki? İstanbul'da, önemli merkezlerden birini, seçim kazanmak için aynı eğitimden gelen birine vermekte sakınca görmeyip, 2 yabancı üniversitede master ve doktora yapana dudak büktüğünüzde attığınız adımlar inandırıcı olmuyor'' diye yanıt verdi.

Günay, Yavuz'un yaşama Anadolu'da dar bir ekonomik gelir çevresinde, din eğitimi alarak başladığını, Strazburg'ta master, Paris'te doktora yaptığını, yüzde 90 düzeyinde Fransızca, orta düzeyde İngilizce bildiğini söyledi. Yavuz'un Deniz Feneri kurucusu olduğuna ilişkin iddialar üzerine ise Günay, ''Bahsedilen davayla ilgili sorumluluk atfedilmemiştir. Özel olarak kararnamesinin çıkması nedeni ise Başbakanlık'tan onayın geç gelmesidir'' dedi.

Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çok sayıda öğretmenimizin, emniyet görevimizin yükselmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bir insan, din eğitimi alarak yola çıkmışsa, onun yükselmesinin önünü niye keselim ki? Öğretmen, polis, imam, doktor, avukat, sanatçı, hepsi bizim ülkemizin insanları. Henüz 30-40'lı yaşlardaki insanlarımız kendilerini geliştiriyorlarsa, bırakalım geliştirsinler. İstanbul'da kentin yeni gelişen önemli merkezlerden birisini, seçim kazanmak için aynı eğitimden gelen bir arkadaşa vermekte sakınca görmeyip, bir kültür müşaviri yardımcılığına, 90 puanı üzerinde Fransızcası olan, 2 yabancı üniversitede master ve doktora yapana vermeye dudak büktüğünüzde, attığınız öteki adımlar inandırıcı olmuyor.''

Sayfa Yükleniyor...