Günay: Evren rapor alır kurtulur

Kültür Bakanı Günay referandumun geçmesi halinde 12 Eylül darbecilerinin yargılanabileceğini ancak Kenan Evren’in rapor alarak kendini kurtarabileceğini iddia etti.

Haberler 23.07.2010 - 10:44

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Babasının cenazesine gidemedi” dediği Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 12 Eylül dönemini anlattı.

Vatan gazetesine açıklamalarda bulunan Günay Geçici 15. Madde ile ilgili şunları söyledi; “15. madde simgedir. Aynı madde 1961 Anayasasında da vardı. Yani 48 yıldır anayasa hukukunda darbeciler yargılanamaz hükmü vardı. İlk defa, eksik-gedik, tamam-değil ama kaldırıyoruz. Şimdiye kadar 15 değişiklik yapılmış ama bırakın maddeyi kaldırmayı kimse telaffuz bile edememiş. Çünkü orada derin devletle, bu darbeci gelenekle cumhuriyetin, demokratlığın hesaplaşması söz konusu. Darbeler asılında Atatürk Cumhuriyeti’nde de kesintidir.”

Günay’ın Evren’in yargılanmasıyla ilgili, “Evren 93 yaşında yargı karşısına mı çıkacak? Kocamışlık raporu alır zaten, Pinotchet’in yaptığı gibi kurtulabilir. Belki bir maddi sonuç doğurmayabilir. Bu saatten sonra Danışma Meclisi, Konsey üyeleri yargıya çıkarılıp hapse tıkılmayabilir. Eğer 1960’larda güçlü gelen Demirel, 1970’lerde Ecevit bu maddeyi kaldırsaydı 1980 ihtilali olmazdı” dedi.

Sivil dikta iddialarıyla ilgili olarak ise Kültü Bakanı, “Bakın, bizim geliştirmeye çalıştığımız süreci zora sokan yargı eylemleri oldu. Yargının çok başka bir dünyası var. Yaptıkları işimizi kolaylaştırıyor mu, zora mı sokuyor, ilerde tarih yazacak. Bizim dışımızda bir süreç işliyor. Bunu çok anlatmıyoruz. Danıştay saldırısı gibi çok açık ve somut olaylar var ortada. Ortam o kadar istismara müsait ki sessiz kalmayı tercih ediyoruz” yorumunu yaptı.

Sayfa Yükleniyor...