Günay: Sivas olayları insanlık suçu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sivas katliamıyla ilgili davanın zamanaşımı nedeniyle düşmesinden derin acı duyduğunu belirterek, “Hedef göterilerek yapılmış bir saldırı, insanlık suçudur” dedi.

14.03.2012 - 11:24

Günay: Sivas olayları insanlık suçu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sivas katliamı davasının zamanaşımı nedeniyle düşürülmesiyle ilgili değerlendirme yaptı.


Bakan Günay, şöyle konuştu:

''Sivas davasının zamanaşımına uğrayarak sonuçlandırılmasından Türkiye Cumhuriyeti hükümeti üyesi olmanın ötesinde hukukçu olarak, bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak derin bir acı duyuyorum.

Çünkü bir kitleye karşı topyekun hiçbir ayrım yapılmaksızın toptan hedef gösterilerek yapılmış bir saldırı, insanlık suçudur.”

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan karar duruşmasında, sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ'ın ölmeleri; Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu yönünden zamanaşımı nedeniyle davanın düşürülmesine karar verilmişti.

Kararı protesto eden grup ile polis ekipleri arasında gerginlik yaşanmıştı. Polis, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...