Batı Afrika'daki Burkina Faso’da yapılacak olan güneş enerjisi santrali ile yaklaşık 500 bin kişiye elektrik sağlanacak.

Avrupa Kalkınma Komiseri Andris Piebalgs,"Burkina Faso yeni güneş enerjisi santrali Avrupa Birliği’nin Afrika'da sürdürülebilir enerji üretiminde çok ihtiyaç duyulan değişimi desteklemek için kararlı olduğunu gösteriyor.

Yeşil enerjiyle yapılacak yeni santralle, ülkenin enerji bağımlılığını azaltmak ve insanlar için daha güvenli bir enerji kaynağı sağlama konusunda katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz” dedi. Fotovoltaik tesisin inşaatı için Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) destek veriyor. Santral tamamlandığında Burkina Faso’nun, Ouagadougou eteklerinde 96 bin güneş paneli yapılmış olacak.

Santral ülkenin enerji üretiminin %6’sını tek başına gerçekleştirecek. Avrupa Birliği, 2030’a kadar 500 milyon kişiye enerji erişimi sağlamak amacıyla gelişmekte olan ülkeler için Birleşmiş Milletler tarafından öngörülen 65 milyon avroluk bir servis merkezi kurdu.