Güneş Sistemi büyüklüğünde yıldız

Orion takımyıldızında bulunan Betelgeuse’in sahip olduğu gaz bulutu Güneş Sistemi’ne denk.

Anadolu Ajansı 29.07.2009 - 13:56

Güneş Sistemi büyüklüğünde yıldız

Fransız Paris Uzay Çalışmaları Laboratuvarı ve Astrofizik Gözlemevi (LESIA) astronomlarının Şili'de kurulu Avrupa Astronomik Araştırma Teşkilatı (ESO) teleskobuyla yaptıkları gözlemlerde, Orion takım yıldızında  Güneş'in 1000 katı büyüklüğünde ve 100 bin katı parlaklığında oldan Betelgeuse yıldızı keşfedildi.

Güneş Sistemi'nin büyüklüğü kadar gaz bulutu ile kaplı olan Betelgeuse, oldukça genç bir yıldız; 4,5 milyar yaşındaki Güneş'e karşılık sadece birkaç milyon yaşında.

Eğer Güneş Sistemi'nin merkezinde olsaydı Merkür, Venüs ve Dünya'yı içine alarak Jüpiter'e dek uzanacak büyüklükte olan Betelgeuse'ün genç yaşına rağmen birkaç milyar yıl içinde sona yaklaşacağını belirten astronomlar, dev yıldızın patlayarak süpernova olacağını ve böylece Dünya'dan da kolayca görüneceğini kaydettiler.

Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, optik uyumlu sisteme sahip VLT teleskobu sayesinde Betelgeuse'ün çok daha ayrıntılı görüntülerinin elde edildiği belirtilerek, bu optik uyum sisteminin atmosferden kaynaklanan görüntü bozukluklarının büyük bölümünü düzelttiği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...