Güneş Sistemi’nin kör noktaları keşfedilecek

Bilim insanları, tehlike arz eden bir durumla karşılaşırsa göktaşlarını havaya uçurmak zorunda kalabilirler.

Haberler 19.02.2009 - 17:31

Güneş Sistemi’nin kör noktaları keşfedilecek

NASA’nın Uzay’a gönderdiği yeni sondalar Dünya’yı tehdit eden tehlikeli göktaşlarını keşfederse bilim insanları Armageddon’da kullanılan yönteme başvurmak zorunda kalabilirler.

Güneş Sistemi’nin şimdiye kadar çok küçük bir kısmı keşfedilmiş olan Lagrange noktalarını keşfetmek için iki NASA sondası gönderildi. Bu noktalarda Güneş’in çekim gücüyle Dünya’nın çekim gücünün birbirini sıfırladığı ve objelerin ağırlıksız bir hale geldiğini ifade ediyor.

Şimdiye kadar Lagrange noktalarında ne olduğunu öğrenemeyen biliminsanları, bu noktalarda bulunan objelerin devasa boyutlarda olabileceğini tahmin ediyor.

Princeton Üniversites’inden Richard Gott, bu noktalarda büyük ve tehlikeli göktaşlarının bulunabileceğini ifade ediyor.

“Orada bulunan büyük bir göktaşı, saatli bir bomba olabilir” şeklinde konuşan Gott, çekim alanlarında oluşabilecek bir değişme nedeniyle göktaşlarının dünyanın üzerine gelebileceğini ve tehdit yaratabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Orada büyük bir göktaşıyla karşışırsak onu şimdiden yok etmek, tehdit ettiği zaman yok etmekten daha kolay olacaktır”.

NASA’nın Güneş ve Yeryüzü İlişkileri Gözlemevi’nden (Solar Terrestrial Relations Observatory -STEREO) fırlatılan L4 ve L5 ismindeki iki kaşif, yılın son günlerinde iki Lagrange noktasına ulaşacak. Alanlar çok büyük olduğundan, sondaların görevleri birkaç ay sürecek.

Sayfa Yükleniyor...