NASA’nın desteklediği yazılımcılarca hazırlanan yeni bir iPhone uygulaması, Güneş’in üç boyutlu görünümünü canlı olarak cep telefonunuza indiriyor. Kullanıcılar yıldızımızın çevresinde dolanabiliyor, üzerindeki aktif noktalara zoom yapabiliyor ve güneş lekelerinin oluşumunu, yüzeyindeki ve atmosferindeki manyetik fırtınaları izleyebiliyorlar.

3D Sun adlı uygulama, Apple App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Arama kutusuna 3D Sun yazmak yeterli. Uygulamacılar ayrıca http://3dsun.org adresine tıklayarak da doğrudan bağlantı sağlayabilir.

Uygulamada kullanılan görüntüler gerçek zamanlı ve Güneş-Dünya İlişkileri Gözlemevi (STEREO) adlı ikiz uydularca iletiliyor. Biri Güneş’in doğu yarıküresi, diğeri batı yarıküresi üzerinde nöbet tutan uydular, bir arada yıldızımızın yüzey alanının yüzde 87’sini sürekli gözetim altında tutuyor. Bu sayede Güneş’in normal olarak Dünya’dan görünmeyen arka yüzü de bu uygulamayla avucunuzdaki ekrana geliyor.

Güneş’in cebinizdeki rengi, elbette alıştığımız gerçek renginden farklı. Bu yeşil rengin nedeni, uydulardaki teleskopların Güneş’i uzak morötesi dalgaboylarında gözlüyor olmaları. Bu dalgaboyunun seçilme nedeni, güneş lekeleri, manyetik fırtınalar, taç tabakasındaki oluşumlar gibi dinamik olayların en iyi biçimde bu elektromanyetik tayf aralığında izlenebilmesi.

3D Sun uygulamasının kullanıcılarca en beğenilen özelliklerinden biri de, bu dinamik oluşumları kaçırmamaları için meydana geldikleri sırada kullanıcıları bir müzikal tonla uyarması.