Güneşi Gördüm

Zorunlu göç uygulaması nedeniyle, doğup büyüdükleri topraklardan, köylerinden ayrılmak zorunda kalan Altun aileleri, köklerinden koparak bir bilinmeze doğru yola çıkarlar.

Haberler 26.02.2009 - 13:01

Güneşi Gördüm

İlk filmi ''Beyaz Melek'' ile izlenme rekorları kıran Mahsun Kırmızıgül'ün ikinci kez kamera arkasına geçtiği ''Güneşi Gördüm'' filmi, vizyona girdi.

Kırmızıgül'ün senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği filmde; Ali Sürmeli, Ali Tutal, Alper Kul, Altan Erkekli, Buğra Gülsoy, Cemal Toktaş, Cezmi Baskın, Cihat Tamer, Demet Evgar, Deniz Oral, Emre Kınay, Erol Demiröz, Erol Günaydın, Gülhan Tekin, Hande Subaşı, Itır Esen, Kamil Sönmez, Macit Sonkan, Mahsun Kırmızıgül, Menderes Samancılar, Murat Ünalmış, Nurseli İdiz, Sarp Apak, Cem Aksakal, Şerif Sezer, Yıldız Kültür, Yiğit Özşener, Zafer Ergin ve çocuk oyuncular Serhat Çağlayan, Aleyna Kala, Aslıhan Kapanşahin, Cansu Aktay ve Tuğse Gökhan rol aldı.

Filmin çekimleri , Danimarka, Norveç, İsveç, Bulgaristan ve Yunanistan'da yapıldı.

Mahsun Kırmızıgül'ün 5 ayda oluşturduğu oyuncuların tipleri ve karakter analizleri önceden çalışıldı. Oyuncuların ve figürasyonun giymesi için 3 bin 600 parça kostüm hazırlandı. Filmin sanat grubu, çekimlerden 4 ay önce kostüm ve saç-makyaj çalışmalarına başladı. Filmde yerli ve yabancı toplam 2 bin figürasyon kullanıldı.

Yapımcılığını Murat Tokat'ın üstlendiği ve çeşitli sosyal kategorideki çocukların dramını konu alan filmde, Türkiye'de zorda kalan çok sayıda çocuğun sessiz çığlıkları yansıtılacak. Tüm olumsuzluklara rağmen umut kapısını hep açık tutan filmin kahramanları, gerçek hikayelerden yola çıkarak sinema perdesinde hayat bulacak. Filmin öyküsü kısaca şöyle:
Doğuda bir sınır köyünde yaşayanlar, buradan ayrılarak köklerinden kopup başka bir yere yerleşmek üzeredir. Davut Altun, ailesiyle birlikte kaçak yollardan da olsa en kısa zamanda Norveç'e gitmeyi istemektedir. Haydar Altun ve ailesi içinse göç yolu İstanbul'a doğrudur. Bitmek bilmez fıtınalardan geçip gelmiş, yollarını kaybetmiş, çaresizce bir çıkış arayan insanların, kendi güneşinden koparılmış ve geleceğin bilinmezliğinde kaybolmuş çocukların, bir göçün hikayesi böylece başlar...

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül , Ali Sürmeli, Ali Tutal, Alper Kul, Altan Erkekli, Buğra Gülsoy, Cemal Toktaş, Cezmi Baskın, Cihat Tamer, Demet Evgar
Senaryo: Mahsun Kırmızıgül
Tür: Dram
Dil: Türkçe
Süre: 118 dk.
Web Sitesi: http://www.gunesigordum.com

Sayfa Yükleniyor...