Güneşin öğrencileri

Diyarbakır'daki Güneşevi Eğitim ve Uygulama Parkı, açılışından bu yana yerli ve yabancı konuklarının yanı sıra öğrencilerin de ilgi odağı oldu.

Haberler 24.12.2008 - 11:37

Güneşin öğrencileri

Türkiye'nin ilk Güneşevi'nde, ziyaretçilere, yılda 3 bin 300 saat güneş alan kentte, güneş enerjisinin yemekten ısınmaya ve aydınlatmaya kadar tüm alanlarda pratik uygulamayla güneş enerjisinde nasıl yararlanılacağı anlatılıyor.

Güneşevi Eğitim ve Uygulama Parkı Yöneticisi Gültekin Aydeniz, yaptığı açıklamada, Haziran 2008'de fonların yanı sıra yerel sponsorlarında desteğiyle 125 bin YTL'ye mal olan Güneşevi'nin büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Aydeniz, Güneşevi'nin, çocuklara eğitim desteği vermek üzere hazırlanmış bir yer olarak tasarlandığını, planlanan hedefleri de yakaladıklarını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

''Evimiz doğal koşulların kullanılmasıyla kendi enerjisini üretiyor. Isıtma ve soğutma sistemlerinin büyük bir bölümü güneş ve toprağın altındaki sabit ısıyı kullanarak elde ediyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin toprağın 3 metre altını kazıdığınızda ısı sabitlenir. Toprağın altına döşediğimiz borular sayesinde kışın sıcak yazın da serinlik sağlanıyor. Bir çeşit klima görevi görüyor. Evin duvarlarındaki kum sayesinde de güneş ışınlarını sıcaklığa dönüştürüp geceden sabaha da bizi ısıtması için kullanıyoruz.''

İKİNCİ GÜNEŞEVİ BURSA'YA

Çocuklara küresel ısınma ve buna bağlı küresel mevsim değişikliğini de anlattıklarını bildiren Güneşevi Eğitim ve Uygulama Parkı Yöneticisi Aydeniz, ''Çocukları bu konularda bilinçlendirdikten sonra, yakın bir gelecekte fosil yakıtların da tükeneceğini de hesaba katarak yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bilinç oluşturmaya çalışıyoruz'' dedi.

Gültekin Aydeniz, Türkiye'nin ikinci Güneşevi'ni Bursa'nın Ürünlü köyünde kendi projelerinin de mimarı olan Çelik Erengezgin tarafından yapıldığını, talep üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde benzer bir çalışmayı sürdürdüklerini kaydetti.

Avrupa ülkeleri arasında güneş bakımından Malta, Portekiz, Kıbrıs ve İspanya'dan sonra Türkiye'nin 5. sırada olduğunu belirten Aydeniz, ''Türkiye'de yıllık güneşlenme saati 2 bin 600 saat. Güneydoğu Anadolu ortalaması 3 bin 20, Diyarbakır ortalaması ise 3 bin 300 saattir'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...