Temiz enerji sektörünün en önemli ve gelişme potansiyeli en yüksek olan güneş enerjisi sektörü, dünya teknolojilerini ülkemize taşıyor. 1990’lı yıllardan bu yana yılda % 30 büyüme gerçekleştiren sektör, ülkemizde de gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Türkiye’nin enerji konusundaki bağımlılığının ve gün geçtikçe artan ihtiyacının en temiz ve en yerli çaresi Güneş Enerjisi sistemleri olacağı konusunda uzmanlar birleşiyor.
Güneş Enerjisi Teknolojileri Fuarı, Türkiye'nin güneş enerjisi alanında üretim merkezi olması yolunda adımlar atılmasına fırsat tanıyor. 26 Şubat – 1 Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde sektöre kapılarını açan fuar, dünyadaki son teknolojilerin ve Türkiye’de üretilen yeni ürünlerin bir arada sunulduğu ticari bir platform olmayı hedefliyor.
2. Güneş Enerjisi Teknolojileri Fuarı, üretim, yan sanayi, ihracat, ithalat ve pazar gelişimi yanı sıra, nihai tüketici için de fırsatlar sunuyor.
İLK GÜNEŞ KONSERİ
Moğollar grubunun üyesi olan müzisyen Taner Öngür, yepyeni bir proje ile fuarda sahne aldı. Taner Öngür, grubundan ayrı olarak 2008 Mart ayında “Serap Yağız+ Suların Uğultusu” isimli bir albüm çıkardı. Öngür fuarın açılışında bu albümden şarkıları seslendirdi. Ancak konserin önemli bir özelliği vardı. Konserin asıl teması, tamamen güneş enerjisiyle beslenen bir ses sistemi ile çalışıyor olmasıydı.