Güneşköy'den mektup var...

Ailenizi doğal ürünlerle sağlıklı beslemek ister misiniz? Doğaya daha az zarar vermek ister misiniz? Güneşköy'den gelen mektubu okuyun...

30.04.2009 - 10:19

Güneşköy'den mektup var...

Sevgili Güneşköy Dostları,

Bahçemiz 2009 başlıyor!

Ailenizi doğal ürünlerle sağlıklı beslemek ister misiniz? Doğaya daha az zarar vermek ister misiniz? Doğal koşullarda yetiştirilen sebzeleri çiftçiden doğrudan almak ister misiniz? Ürünün yetiştiği bahçeyi ziyaret edip çalışmalara katılmak ister misiniz? Ürünlerin haftada bir belirttiğiniz adrese teslim edilmesini ister misiniz?

Evet diyorsanız sizi ‘ Bahçemiz 2009’ projesinin bir parçası olmaya davet ediyoruz!

Bu proje kapsamında, Kırıkkale Hisarköy'deki 75 dönümlük arazimizin 10 dönümlük kısmında ve 108 m2 genişliğinde seramızda, tamamen ekolojik yöntemlerle sebze üretip, Bahçemiz projesine katılacak yaklaşık 100 aileye -size- her hafta dağıtmayı planlıyoruz.

Üç yıldır sürdürmekte olduğumuz Bahçemiz projesinin bu yıla ait kısmı “Bahçemiz 2009” çalışmaları başladı. Geçen yıl bahçede yeni bir yöntem ile ekim yaptık. Yükseltilmiş yataklar hazırladık ve çok iyi sonuç aldık. Bu sene toprağı sürmeden ekim yapabileceğiz.

Bahçemiz projesi çok küçük boyutlu olmasına rağmen, ülkemizin gıda güvenliği ve köylerimizin sürdürülebilirliği için iyi bir örnek olmuştur. Bu projenin özenle korunması ve büyütülmesi gerektiği kanısındayız.

İlk sene 40 olan destekçi sayımız 2007’de 75, 2008’de 92 olmuştur. Bu sene 100 destekçiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bahçe kapasitesini de buna göre belirlemiş durumdayız.

Önceki senelerde olduğu gibi 2009’da da dağıtılacak sebze haftada ortalama 8-10kg arasında planlanmaktadır.

Dağıtımımız iklim şartlarına bağlı olarak Haziran ortası-Temmuz başı başlayacaktır, Kasım sonuna kadar devam edeceği öngörülmektedir.

Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Bahçemiz 2008 projesinde ulaşım nedeniyle toplam 6 ton, katılımcı başına yaklaşık 60kg CO2 gazını atmosfere bıraktık. Projemiz kapsamında 17 ton sebze üretilirken bitkinin sap ve yaprakları da ilave edildiğinde yaklaşık 30 ton tutarında bitkisel üretim yapılmıştır. Bunun havadaki sera gazı karşılığı 8.8 ton CO2'dir. Kasım ayı içinde Güneşköy'e dikilen 200 fidan ile bu yıl sera gazının indirilmesine olumlu katkı yaptık.

Geçen yıl haftada 3 gün 30'ar kutu dağıttık ve neredeyse tüm Ankara'yı dolaştık.Bu nedenle, bu sene yapılacak başvurulardan, aynı adreste veya aynı bölgede toplananlara öncelik vereceğiz. 

Dağıtımımız Ankara ili merkezi için geçerlidir ve hafta içi bir gün, adrese yapılacaktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...