Güney Kore 3D televizyon yayınına hazır

Üç boyutlu karasal televizyon yayını denemelerini başarıyla sürdüren Güney Kore'de ilk yayınların 2010 ortasında başlaması kararlaştırıldı.

26.11.2009 - 13:14

Güney Kore 3D televizyon yayınına hazır

Koreli elektronik üreticileri Samsung ve LG’nin 3D (üç boyutlu) televizyon lobisi başarılı oldu. Güney Kore Komünikasyon Kurumu KCC, 2010’da üç boyutlu ulusal televizyon yayınları için lisans ihalesi açacağını açıkladı.

KCC açıklamasına göre Full HD kalitesinde yapılması öngörülen 3D yayınları için lisanslar Ocak’ta dağıtılacak, ilk yayınlar da 2010 ortalarında başlayacak. Güney Kore’deki 3D yayınlar, Japonya ve İngiltere’de test edilen uydu aktarımını değil karasal yayını kullanıyor.

Ülkede 3D yayınlar halen şifre ve kablolu dijital sunucular ve video kiralama servisleri tarafından kullanılıyor. 2010’un ortasından itibaren de bu teknoloji karasal yayın alabilen tüm izleyicilere açık hale gelecek.

LG’nin tahminine göre dünyadaki 3D televizyon pazarı 2012’de 30 milyon cihazlık bir hacme ulaşacak. Samsung da dünyanın ilk 3D televizyonunun mucidi sıfatıyla lobiyi sürdürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...