NTV

Güneydoğu’da Öcalan gerilimi

Anadolu Ajansı

Türkiye

Öcalan’ın Suriye’den çıkartılışının yıldönümü nedeniyle Güneydoğu’daki birçok kentte gösteri yapıldı. Taşlarla saldıran göstericilere polis, gaz bombasıyla müdahale etti. Gazdan öğrenciler de DTP'li vekiller de etkilendi.

Terörist Abdullah Öcalan, Suriye'den çıkarılışını protesto etmek amacıyla Güneydoğu'nun bazı bölgelerinde esnafın bir bölümü kepenklerini açmadı.

İlişkili Haberler


Kepenk kapama eyleminin yanı sıra, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Van’da izinsiz gösteriler yapıldı.

Şırnak'ta Cizre-İdil karayolunda toplanan ve çoğu küçük yaştaki çocuklardan oluşan grup polise taşla saldırınca polisler de gaz bombaları ile müdahale ederek grubu dağıttı.

Ara sokaklara kaçan ve daha sonra yeniden toplanan gruplar İdil ve Nusaybin caddelerinde araç trafiğini engellemek amacıyla çöp bidonlarını caddeye attı.

Uyarılara rağmen gösterilerine devam eden gruplar, polisin müdahalesiyle dağıtıldı.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinin Sento, Hatboyu, Sağlık Ocağı caddelerinde de bazı küçük grupların izinsiz gösteri yapmasına polis müsade etmedi.

DTP'Lİ VEKİLLER GAZDAN ETKİLENDİ
Batman’da da bir grup DTP'li Cumhuriyet Caddesi’ndeki parti il binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada grup arasında DTP'li Batman Milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız da yer aldı. Açıklamanın ardından bir grup yürüyüşe geçti.

Uyarıya rağmen yürüyüş yapan ve terör örgütü lehine sloganlar atan gruba Sanat Sokağı yakınlarında müdahalede bulunuldu. Polis grubu dağıtmak için gaz bombası kullandı ve taziyikli su sıktı.

Gaz bombası ve tazyikli sudan etkilenen milletvekilleri tepki göstererek polislerle tartıştı. Ayla Akat Ata, polisin grubu kışkırttığını iddia etti.

Gaz bombasından etkilenen milletvekillerine vatandaşlar yardım etti.

ÖĞRENCİLER OKULA SIĞINDI
Hakkari ile Yüksekova ilçesinde çeşitli mahallelerde bir araya gelen gruplar, ateş yakarak barikat kurdu. Çevrede güvenlik önlemi alan polise taş atan göstericilere biber gazıyla müdahale edildi.

Okulların dağılım saati sırasında yapılan gösterilerden, öğrenciler de etkilendi.

Biber gazından rahatsızlanan ve olaylar nedeniyle evlerine gitmekte güçlük çeken öğrenciler, velilerini beklemek üzere okula geri döndü.

VAN’DAKİ OLAYLAR
Van'da da kentin çeşitli sokaklarında toplanan, bazı işyerlerine ve araçlara taşla saldıran göstericiler zırhlı araçların bu sokaklara girmesiyle dağıldı.

Dağıldıktan bir süre sonra ara sokaklarda küçük gruplar halinde toplanmaya çalışan ve ana caddeye yürümeye çalışan gruplara polis yeniden müdahale etti.