DTP’nin Bağlar ilçesindeki il binası önünde toplanan gruplar yürüyüş yapmak istedi. Slogan atan gruba polis izin vermedi. DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DTP Milletvekili Aysel Tuğluk’un polisi ikna çabası da sonuç vermedi.

Gruplar yürüyüşte ısrar edince polis müdahale etti. Tazyikli su, cop, biber gazı, zaman zaman da boyalı mermi kullanan polise, göstericiler taş ve sopalarla karşılık verdi.

Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan gruplar gösterilerini sürdürdü. Polisin müdahalesi sırasında çok sayıda gösterici yaralandı, gözaltına alınanlar oldu.

Hakkari’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde, gece toplanan bazı gruplar tarafından ateş yakıldı, PKK lehine sloganlar atıldı. Şemdinli’de göstericiler, mahallelerde yakılan ateşlerin söndürülmemesi için barikatlar kurdu, buna rağmen bölgeye giden itfaiye ekipleri ateşleri söndürdü.

Slogan atan gruplar ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Havaya açılan uyarı ateşinden sonra göstericiler dağıldı.

Bu sırada göstericilerin attığı taşların isabet ettiği 2 polis memuru, başından yaralandı. Yaralı polisler, Hakkari Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.