Tuncay Güney'in 2001 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ifadesine dair kayıtlar bir süre önce sanık avukatlarına verilmişti ancak avukatlara göre sorgu kaydından bazı bölümler planlı bir şekilde çıkarılmış ve montajlanmıştı.

Avukatların girişimleri sonucu kayıp bölümlerin MİT arşivinde olduğu belirlendi ve kayıtlar mahkemeye gönderildi.

Sorgu kaydından kasıtlı olarak çıkarıldığı belirtilen bölümler bilirkişi tarafından incelendi. İncelenen bölümde Tuncay Güney'e kötü muamele yapıldığı doğrulandı.

Bilirkişi notunda, sorgu sırasında 2 dakika 40 saniye süreyle anlaşılamayan sesler geldiği, ardından da bağırma, istifra ve ağlama sesleri duyulduğu belirtiliyor.

Ayrıca sorguculardan birinin "yazık adama" dediği, diğerinin ise "şunun işkencesi bitsin diğerine geçeceğiz" şeklinde konuştuğu belirtiliyor.

Sorguya dair dağıtılan ilk görüntülerde Tuncay Güney'in olayları anlatırken akıcı ve emin bir şekilde konuştuğu görülüyordu.

Mahkemeye sonradan gönderilen eksik bölümlerin ise akıcı konuşmaların öncesindeki yönlendirmelerden ibaret olması dikkat çekiyor.

Aynı kayıtta Tuncay Güney bazı gazetecilerin Veli Küçük'ün istediği doğrultusunda yazılar yazdıklarını anlatıyor. Sorgu kaydının eksik bölümlerinin "yayın yasağı" şartıyla sanık avukatlarına verilmesi kararlaştırıldı.