Gürsel Tekin 'A Takımı'na giremedi

Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçildiği CHP’de Gürsel Tekin, MYK listesine giremedi. Önder Sav, yine Genel Sekreter.

29.05.2010 - 11:11

Gürsel Tekin 'A Takımı'na giremedi

CHP Parti Meclisi (PM), 22-23 Mayıs'ta yapılan 33. Olağan Kurultayı'nın ardından ilk kez toplandı.

Genel Merkez'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda MYK'nın 20 üyesi oybirliğiyle seçildi.

Buna göre, yeni MYK üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Önder Sav, Süheyl Batum, Gülsün Bilgehan, Gaye Erbatur, Mevlüt Coşkuner, Turgut Dibek, Mahmut Duymak, Gökhan Günaydın, Hüseyin Karakoç, Ali Koçal, Abdullah Özer, Berhan Şimşek, İzzet Çetin, Tekin Bingöl, Haluk Koç, Şahin Mengü, Hakkı Suha Okay, Umut Oran, Faik Öztrak, Abdülrezzak Erten.

CHP'nin 20 üyeli MYK'sında 12 milletvekili bulunuyor.

TEKİN LİSTEDE YOK
Gürsel Tekin'in listeye girememesi sürpriz olarak nitelendirdi.

Kurultay sürecinde Gürsel Tekin’in, Genel Başkan Yardımcısı olması bekleniyordu.

Ancak Tekin’in kurultayda ikinci bir liste hazırlaması rahatsızlık yaratmıştı.

SAV YENİDEN GENEL SEKRETER
MYK'nın PM üyelerinin oy birliğiyle siçilirken; Genel Sekreterliğe getirilen Önder Sav 75, Genel Saymanlığa seçilen Faik Öztrak ise 74 oy aldı.

YARDIMCILARINI SEÇTİ
Kılıçdaroğlu'nun isteğiyle; Hakkı Süha Okay, Haluk Koç, Nevin Gaye Erbatur ve Umut Oran Genel Başkan Yardımcılıklarına getirildi.

Tekin Bingöl, Gülsün Bilgehan, Gökhan Günaydın, Abdülrezzak Erten ise Genel Sekreter Yardımcıları oldu.

GÖREV DAĞILIMI
MYK'daki görevlendirme şöyle:

PM üyesi Prof. Dr. Sencer Ayata Bilim, Yönetim, Kültür Platformu Başkanlığı'na; Orhan Eraslan Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı'na; Orhan Akbulut , Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcılığı'na, Selahattin Öcal da Yüksek Disiplin Kurulu Sekreterliği'ne seçildi.

TEKİN: GENEL BAŞKAN'IN TAKDİRİ
Sürpriz bir şekilde MYK'daki listeye giremeyen İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tekin,''Sayın Genel Başkan böyle takdir buyurdu. Bize de destek vermek düşer. Hayırlı olsun, arkadaşlara başarılar" dedi.

''PM'den istifanız söz konusu mu?'' sorusuna Tekin, ''Şu an bir şey yok'' yanıtını verdi.

SAV: BİREYLERE İNDİRGENEREK SİYASET OLMAZ
Tekin’in listede olmamasıyla ilgili soruları yanıtlayan Genel Sekreter Önder Sav, ''Her bir arkadaşımız bizim için değerlidir. 80 arkadaşımızın içinde 20 kişinin arasında yer alacak pek çok arkadaşımız var. Bireylere indirgenerek CHP'de siyaset olmaz” dedi.

OKAY: GÖREVİNİN BAŞINDA
Hakkı Suha Okay da Gürsel Tekin’in halen Parti Meclisi üyesi olduğunu belirterek, “Kendisi görevinin başındadır” dedi.

Üye listesine yapılan itirazla ilgili olarak ise Okay, “CHP kurultayı Çankaya İlçe 4. Seçim Kurulu tarafından yapılmış ve ilçe seçim kuruluna süresi içinde herhangi bir itiraz gelmemiştir. Bu haliyle seçim sonuçları kesinleşmiştir ve kesinleşmiş olan bu seçim sonuçlarına göre artık üyeliklerin tartışılması söz konusu değildir” dedi.

GÖLGE KABİNE
CHP Genel Başkan Yardımcısı Okay, ''gölge kabine oluşturulması'' yönünde bir çalışmaları olacağını söyledi.

PM üyeleri, milletvekilleri ve katkı vermek isteyen CHP'lilerden oluşacak bir kadronun böyle bir sorumluluk üstleneceğini açıklayan Okay, bu kişilerin ilgi ve ihtisas alanlarına göre çalışacaklarını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...