Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 1980 yılında Ardahan'ın Göle ilçesinde gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadığı iddia edilen Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo Kırbayır'ı, Ataşehir İçerenköy'deki evinde ziyaret ederek bir demet çiçek verdi

Burada yaptığı açıklamada Tekin, Cemil Kırbayır'la aynı ilçeden olduğunu ve siyaset yaşamının orada başladığını ifade etti.

Kırbayır'ı çevresindeki herkesin çok iyi tanıdığını belirten Tekin, ''Çok sevecen herkese kol kanat geren biridir ama sadece Cemil Kırbayır değil, o döneme baktığımızda onlarca, binlerce yetişmiş yiğit insanların, faili meçhul cinayetlerde ne olduğu belli değil'' dedi.

Tekin, ''Geç de olsa Sayın Başbakan Erdoğan'a teşekkür ediyorum ama bir üslubu Sayın Başbakan'a yakıştıramadım; 103 yaşındaki Berfo Ana'yı ayağına çağırmamalıydı. Sayın Başbakan, Berfo Ana'nın ayağına gelebilmeliydi. Berfo Ana'nın 31 yıldır çektiği acıyı, çileyi çeken anneler bilir, 31 yıl... En azından ölmüş olsa, bir anne olarak, bir aile olarak gidersin mezarı başında dua edersin'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın 9 yıldır iktidarda olduğunu hatırlatan Tekin, şunları kaydetti:

''Başbakan fark etmemiş olabilir. İçişleri Bakanı var. Her gün bu anneler niçin bu duvarların önünde, soğukta, sıcakta otururlar? Annelik duygusunun ne olduğunu anneler bilir. Sayın Başbakan inanıyorum ki yeni keşfetti, olabilir. Derhal gereğini yapması gerekiyor. Bu gün bir gazetede o dönem Cemil Kırbayır'ın arkadaşlarının itirafı var. O dönemin, işkencecileri, yöneticileri halen yaşıyor. Parlamentoda milletvekillerimiz soru önergeleri verdi 'faili meçhul cinayetler çözülsün' dedi. CHP, 2004 yılından beri feryat ediyor. Bütün bu acıları dindirelim. Türkiye'de karanlık hiç bir şey kalmasın. Sadece Cemil Kırbayır değil, ülkede bu güne kadar işlenmiş bütün faili meçhul cinayetlerin çözülmesini istiyoruz. Bununla ilgili CHP'nin ne yapması gerekiyorsa, sonuna kadar varız. Sayın Başbakanım size çağrı yapıyorum; sonuna kadar faili meçhul cinayetlerin, bu güne kadar yaşanmış acıların hesabının sorulabilmesi için ne gerekiyorsa biz hazırız. Derhal talimat ver. En azından 103 yaşındaki bir annenin, feryadını, acısını dindirelim.'

BERFO ANA: ACIMI DİNDİR BAŞBAKAN
Cemil Kırbayır'ır 103 yaşındaki annesi Berfo Kırbayır da ''Ben anneyim, evladımı istiyorum. Başbakan Erdoğan'la görüşmemizde bana dedi ki 'çocuğun gelecek, göreceksin'. Acımı dindir Sayın Başbakan. Ölmeden evvel çocuğuma kavuşmak istiyorum'' dedi.

AĞABEYİ: HİÇ OLMAZSA MEZARI OLSUN
Kırbayır'ın ağabeyi Mikail Kırbayır da Başbakan Erdoğan'ın gözaltındaki kayıpların aileleriyle görüşmesinin kayıp yakınlarını umutlandırdığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Bin yıllık devlet geleneği olan yürütmenin başı olaya el koymuştur. Benim devlet anlayışım bu yöndedir. Olaya el konduğundan itibaren, idari, adli mercilerde bulunan bütün görevlilere bu emir niteliğindedir. O süreçten sonra bir şeylerin olması gerektiği inancındayım. Analar 94 yılından bu yana Galatasaray Lisesi önünde adaleti aradılar. Bunun arkasında acı vardır. Babam oğlunun mezarını görmeden gitti. Sizler bana 'başınız sağ olsun' diyebilir misiniz? Berfo Ana'ya 'başınız sağ olsun' diyebilir misiniz? Hiç olmazsa bir mezarı olsun.''

MEZARI GÖLE’DE Mİ?
Birikim Yayınları İmtiyaz Sahibi Mustafa Küpeli de ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Cemil Kırbayır'ın mezarının Göle'de olduğunu iddia etti.

Ziyarete CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt de hazır bulundu.