‘Guru’s Jazzmatazz’ Babylon’da

Hip hop/caz türünün yaratıcılarından “Guru’s Jazzmatazz”, Garanti Caz Yeşili kapsamında, 27 Mart’ta Babylon’da konser verecek.

17.03.2009 - 15:16

‘Guru’s Jazzmatazz’ Babylon’da

DJ Premier ile birlikte kurdukları hip hop topluluğu Gang Starr ile büyük başarı yakalayan Guru, daha sonra solo olarak başladığı Jazzmatazz serisiyle ismini müzik tarihine altın harflerle yazdırdı. Sanatçı bu şaşırtıcı ismi, “Gifted Unlimited Rhymes Universal” cümlesinin başharflerinden oluşturarak aldı.

'İçime sinen düzgün ilk albüm' olarak tanımladığı son çalışması “Version 7.0: The Street Scriptures”, 2005 yılında MC Solar’ın prodüktörlüğünde yayınlandı ve hip hop listelerinde doğrudan zirveye yerleşti.

1990’ların başında grubuyla “Step in the Arena” ve “Daily Operation” gibi bugün birer klasik olarak kabul edilen albümleri yayınlayan Guru, 1993’te Donald Byrd, N’Dea Davenport ve Roy Ayers gibi isimleri arkasına alarak Jazzmatazz Vol.1 albümünü çıkardı. Serinin ikincisi “Vol.2:The New Reality”de, bu kez Branford Marsalis ve Jamiroquai gibi isimler de vardı.

Eleştirmenler tarafından, 90’ların en başarılı rap ve hip hop projelerinden biri olarak kabul edilen Jazzmatazz, 2000’lerde de tüm hızıyla devam etti. Guru, solo projeleri ve Gang Starr arasında mekik dokurken, sadece hip hop değil, pop, elektronica/dance ve acid jazz türlerine de uzandı, çok sayıda ünlü isim için prodüksiyonlar gerçekleştirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...