Güzelleşirken zehirlenmemek için

Kozmetik ürünlerinin içindeki katkı maddeleri bedenimize nasıl zarar veriyor? Korunmanın yolları neler?

Haberler 11.09.2012 - 11:09

Güzelleşirken zehirlenmemek için

9 adımda “Yeşil Kozmetik”

1. Etiketine Bakın
Kozmetik ürünlerle ilgili en karmaşık durum, üretimlerinde kullanılan kimyasalların çok çeşitli olması. Tüketicilere belli bazı temel maddeleri öğrenip bunların ürünlerin etiketinde bulunmadığını kontrol etmeleri öneriliyor.

2. ‘Alüminyum’suz deodorant
Ter önleyici olarak kullanılan alüminyum maddesi derinin tahriş olmasına neden oluyor. Ayrıca sağlıklı terlemeyi sağlayan gözenekleri tıkayarak, vücut ısısını dengede tutmaya yarayan terleme işleminin yapılamamasına neden oluyor. Deodorant kullanmak istiyorsanız alimünyum içermeyen doğal deodorant markalarını kullanın.

3. Gülümsemeniz doğal olsun
“Daha beyaz bir gülümseme” için diş macunu üreticisi şirketlerin dişleri beyazlatmaya yarayan ‘parabens’,  ‘titanium-dioxide’ gibi maddeleri ve ‘flouride’ maddesinden yüksek miktarda içeren dişmacunları üretiyorlar.

‘Flouride’ maddesi diş çürüklerini önlemesine rağmen, fazlası zehirleyici olabiliyor.

1997 yılından itibaren ‘American Gıda ve İlaç İdaresi’ flouride içeren diş macunlarının üzerinde zehirlenme uyarısının olmasını zorunluı kılıyor. Şanslıyız ki, piyasada doğal deodorantlar gibi doğal diş macunları da var.

4. Saçları ‘yola getirirken’
Kadınların saçlarına uyguladığı ürünler (şampuan, saç kremi, güçlendirici, jöle, saç spreyi, boya vb.) ciltlerine uyguladıklarından çok daha fazla. Saç da cilt gibi yüksek emicilik özelliğine sahip ve bu ürünlerin çeşitli zararlı maddeler içerebilmekteler. Şampuanlar ve saç kremleri petrol yan ürünleri içeriyor, kepek ve sedef hastalığı şampuanları ve bazı saç boyaları kanserojen kömür ziftleri içeriyor. Bunların yanında ‘formaldehyde’, ‘phthalates’içeren ve yapay kokulu ürünlerden kaçınmanız gerekiyor.

5. Petrolsüz ürünler
Çoğumuz petrol yan ürünlerini kullanmaya fazla meraklı değiliz. Ancak bu maddeler kişisel bakım ürünleri, sağlık malzemelerinin plastik parçaları dahil sayısız alanda kullanılıyor. Bu maddelerin kullanıldığı ürünleri etiketlerine bakarak ayırtedebilirsiniz. Bakmanız gereken isimler mineral yağlar, gazyağı, bir çeşit hidrokarbon olan ‘propylene glycol’ maddesi. Petrol ürünlerinin kullanıldığı en yaygın ürünler dudak kremleri ve parlatıcıları. Bu ürünlerin yerine balmumu ikame ürün olarak kullanılabilmekte.

6. Bronzlaşmak
"Güneş kremleri, kullanıcısına güvende olduğu hissi vererek güneş altında durma süresinin uzamasına neden oluyor. Çok az kişi bu kremleri üreticisinin önerdiği kalınlıkta ve düzenli olarak kullanıyor.Bu tür kremlerin içindeki güneşe karşı koruma sağlayan kimyasallar, insan cildi için tahriş edici olabilmekte ve tahriş olmuş cilt güneşten etkilenmeye yatkın hale gelmektedir.” Cildinizi korumanız önemli, doğal güneş kremleri kullanın, vücudunuzu örtün ve gün ortası sıcağından kaçının.

7. Hayvanların kobay yapılması
Kozmetik üreticilerinin hayvanları etik olmayan şekilde kobay olarak kullanmalarına karşı çıkıyorsanız, HCS (İnsancıl Kozmetik Standartları) ambleminin bulunduğu markaları tercih ediniz. HCS 1998 yılında oluşturulmuş ve kozmetik ürünlerinin hayvanlarda denenmesine karşı çıkan bir uluslararası koalisyon.

8. Dünyaya karşı nazik olun
Piyasada yukarıda bahsedilen uyarılara uyan birçok ürün var. Bu ürünlere seçerken sertifikalara sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Sertifikaya sahip olmayıp da üzerinde ‘organik’, ‘doğal’ gibi ibarelerin olması fazla bir önem taşımıyor. Sertifikalı kozmetik ürünlerini kullanırken hem çevrenize zarar vermeyişinizin hem de cildinizin zarar kimyasallara maruz kalmadığının rahatlığını duyabilirsiniz.

9. Toksik Şok Sendromu
TSS olarak kısaltılan bu hastalık genellikle adet kananmalarında kullanılan tamponların vajinada uzun süre bekletilmesi sonucu görülüyor. Özellikle de fazla emiciliğe sahip, sentetik tamponların kullanımında görülüyor. Temiz görülmeleri için klorla beyazlatılan tamponlar ve diğer sağlık ürünleri, kanserojen ve çevreye zararlı bir madde olan ‘dioksin’ üretirler. Dioksin maddesi  insan vucüdunda yağ hücrelerine yerleşip kişi ölene kadar oarda kalır. Bu maddenin vücutta ne kadar fazla birikirse, kanser riski de o kadar artacaktır.

Sayfa Yükleniyor...