Güzergahı tahsisi valiliğe ait

Genelkurmay Başkanlığı, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıl dönümü kutlamaları kapsamında her sene yapılan ''Garnizon Koşusu''nun güzergah tahsis edilmediği için bu sene yapılamadığını açıkladı.

Haberler 27.12.2010 - 12:15

Güzergahı tahsisi valiliğe ait

Atatürk’ün Ankaray’a gelişinin 91. Yılı etkinliklerinde bu yıl ilk kez harbiyeli öğrencilerin garnizon koşusu yapılmadı.

Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaptı ve güzergah tahsis edilmediği için koşunun gerçekleşmediğini duyurdu.

Basına ve bize ilk etapta Büyükşehir Belediyesi'nin izin vermediği şeklinde bilgi geldi. Oysa bu yetki Ankara Valiliği'ne ait.

Bu yanlış anlaşılmadan dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de açıklama yapmak zorunda kaldı.

Genelkurmay'ın açıklamasının ardından gözler Ankara Valiliği’ne çevrildi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel konuyla ilgili açıklama yapmadı ancak valilik yetkilileri, 10 Aralık tarihinde yayınlanan valilik genelgesini işaret etti.

Sözkonusu genelge, Ankara İl Merkezi’ndeki ana caddelerde, ulusal ve uluslararası nitelikte takvime bağlanmış etkinlikler dışında faaliyet yapılmasını yasaklıyor.

Önceki yıllarda Atatürk'ün Ankara’ya gelişi etkinliklerinde harp okulu öğrencileri Atatürk Bulvarı’nı takip ederek Ulus üzerinden Anıtkabir'e kadar garnizon koşusu gerçekleştiriyordu.

Genelkurmay Başkanlığı, ''Garnizon Koşusu''yla ilgili olarak internet sitesinde bir not yayımladı.

Notta şu ifadeler yer aldı: ''Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 91'inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, her yıl geleneksel olarak icra edilen 'Garnizon Koşusu', kullanılacak güzergahın tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamamıştır.”

Sayfa Yükleniyor...