İkinci Ergenekon davasının tutukluğu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal, 22 ay kaldığı İstanbul Ünversitesi Kardiyoloji Enstitüsünden cuma günü Halkalı'daki Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'ne nakledilmişti.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, bugün Haberal'ın kaldığı oda ve koşullarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Haberal'ın 2 yataklı ancak yalnız kendisine ayrılan kurşun geçirmez camlı korunaklı odada kaldığının belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Resmi açılışı 28 Eylül 2009 tarihinde yapılan ve Avrupa yakasının kamuya ait tek kalp hastanesi olan İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 300 yatak kapasitesi ile erişkin ve çocuk kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde kısa süre içerisinde branş hastaneler içerisinde referans kalp merkezlerden birisi olmuştur.

Bu bağlamda 11 Şubat 2011 Cuma günü öğleden sonra Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne hitaben gönderdiği üst yazı ile Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın hastanemize yatışı yapılmıştır.

Üst yazıda belirtilen ve kardiyak fonksiyonları ile ilgili tetkiklerin hastanemiz tarafından güncellenmesini içeren yazı kardiyoloji klinik şefleri tarafından kendisi ile paylaşılarak, ileri tetkiklerin yapılmasına Prof. Dr. Haberal da bilgilendirilerek aynı gün içerisinde başlanmıştır.

Hayati fonksiyonlarının 24 saat monitörize edildiği ve kendisine refakat eden bir hemşirenin yanı sıra ilgili kardiyoloji uzmanlarının da gerekli viziteleri gerçekleştirdiği Prof. Dr. Haberal, 2 yataklı ancak içerisinde sadece kendisinin kaldığı, müstakil bir banyosu da olan gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı kurşungeçirmez camları bulunan korunaklı bir hasta odasına alınmıştır. Hastaya hastanemizde güvenli ve kaliteli sağlık hizmeti verilmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın yatışından itibaren tüm yaşamsal fonksiyonları normal olarak devam ediyor, Haberal'ın hastaneye kabul edildiği ilk günden itibaren sağlık durumu kardiyoloji klinik şefi tarafından değerlendirilerek uygun periyotlarla avukatlarına bildiriliyor."