Haberal’ın ifadesi video konferansla alınacak

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haberal'ın ifadesi, duruşmada video konferans yöntemiyle alınacak.

Anadolu Ajansı 31.03.2010 - 13:53

Bir süredir İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde tutuklu olarak tedavi gören Prof. Dr. Mehmet Haberal, 5 Nisan 2010 tarihinde yapılacak ikinci "Ergenekon" davasının 50. duruşmasında, hastane odasında video konferans yöntemiyle savunmasını yapacak.

Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı ara karar doğrultusunda duruşma salonunda ve Haberal'ın hastanedeki odasında gerekli çalışmaların yapıldığı, kurulan sistemin denendiği ve çalıştığının tespit edildiği açıklandı.

Sistemin çalıştığının belirlenmesi üzerine Haberal'ın avukatlarının sağlık sorunu olan müvekkillerinin savunmasının öncelikli olarak alınması yönündeki talebini göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, savunmasını yapan davanın sanıklarından Kemal Aydın'ın işlemlerine ara verilerek, Haberal'ın işlemlerine geçilmesini kararlaştırdı. Bunun için Aydın ve avukatlarından izin alındığı kaydedildi.

Haberal'ın savunmasını yaptığı sırada, hastane odasında mahkeme heyeti üyelerinden hakim Hüsnü Çalmuk'un bulunacağı belirtildi.

Video konferans sisteminin Türk Telekom tarafından kurulduğu ve şifreli olduğu öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...