Haberi bile yetti!

''Hükümet yükselen et fiyatlarına el koydu'' yönündeki haberler çıktı; bir günde et fiyatı 16,5 liradan 16 liraya düştü.

24.04.2010 - 12:41

Haberi bile yetti!

Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, bugün gazetelerde et fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, sorunun çözülmesi için Bakanlara talimat verdiği'' yönünde haberlerin yayınlandığını hatırlattı.        

Türkiye'de besiciliğin merkezi olan Konya'da, toptan kesim kilogram fiyatı dün 16.5 lira iken, bugün gazetelere yansıyan haberler üzerine fiyatın 50 kuruş azalarak 16 liraya düştüğünü ifade eden Karabulut, şunları söyledi:

''Dün besiye gelmiş hayvanlar Konya'da 16.5 liradan satılırken, bu haberden sonra bugün fiyat 16 liraya düştü. Bu durum, besilerin bu haberlerden sonra daha çok kesime verilmeye başladığını gösteriyor.      

Fiyatın artması için kesimi erteleyen birileri varsa bunlar, üreticimiz, çiftçimiz değil, varsa bile çok az. Bunu yapanlar elinde 5 bin, 10 bin, 20 bin besi hayvanı bulunan büyük firmalar olabilir.

İthalata gerek yok, çünkü Türkiye'de yeteri kadar besi hayvanı var.

Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Bakanlık bizden et maliyetleri konusunda bilgi istedi. Biz de kendilerine bugün bir kilogram etin besiciye maliyetinin 14.8 lira olduğunu rapor ettik. Bu nedenle etin toptan fiyatının bu seviyenin altına düşmesi hayvancılığı olumsuz etkiler.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...