Türkiye'ye geldikten sonra 30 Aralık 2009'da Öcalan'a özgürlük çağrısı yapan 17 kişinin yargılanmasına Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza'da devam edildi. Tutuksuz sanıklar duruşmada yer almadı.

Savcı mütalaasını yenileyerek sanıkların 'Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü barışın sağlanmasının olmazsa olmaz koşuludur. Onurlu ve kalıcı bir barışın inşaası ancak bu koşula bağlıdır' dediği açıklamayla terör örgütü propagandası yaptığını savundu.

Akşam'ın haberine göre, sanıkların Terörle 5'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını isteyen savcı, cezanın ertelenmemesini de istedi. Sanık avukatları, açıklamaların şiddet içermediğini, amacın örgüt propagandası yapmak olmadığını, aksi yönde delil bulunmadığını savunarak beraat istedi. Mahkeme heyeti sanıkları terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle 20'şer ay hapis cezasına çarptırdı.

NE OLMUŞTU?
Açılım sürecinde Öcalan'ın çağrısına uyan 4'ü çocuk 34 kişi Mahmur ve Kandil'den Türkiye'ye gelmişti. Karşılama görüntüleri büyük tartışma yaratmıştı. Şahıslardan 17'si İHD Diyarbakır Şubesi'ndeki açıklama yapmış ve Öcalan'a özgürlük istemişti. Başsavcılık 17 kişi hakkında 5'er yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.