NTV

Hac faciasında iki Türk hacı hayatını kaybetti

Anadolu Ajansı

Türkiye

Suudi Arabistan'daki hac faciasıyla ilgili, Türk yetkililerden net bir açıklama geldi. Buna göre hayatını kaybeden Türk hacı sayısı 2, 8 yaralının yanı sıra 6 da kayıp var.

İlişkili Haberler

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Mina'daki izdihamda 2 Türk hacının hayatını kaybettiğini, 8 hacının yaralı, 6'sının da kayıp olduğunu bildirdi.

NTV'ye konuşan Günenç, kesinleşen iki vefatın olduğunu, daha önce açıklanan diğer iki ölümün ise izdihamda değil sonrasında yaşandığını söyledi.

Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğunu söyleyen Günenç, "Burada iki tane büyük çadır kuruldu ve vefat edenlerin resimleri asıldı. 6 kaybımızla ilgili araştırmalar sürüyor" dedi.

"Hastanemizde, vinç kazasında yaralanan 8 kişini yanı sıra 25 kişi daha var" diyen Günenç, "Vatandaşlarımızı Genelkurmay'ın sağladığı uçakla yarın gece Ankara'ya intikal ettirmeyi düşünüyoruz" derken, izdihamın nedeniyle ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

"Şu an için somut bir şeyler söylemek mümkün değil. Suudi yetkililer şeffaf bir araştırma yapılacağını ve sonuçlarının açıklanacağını kaydettiler. Şu an için facianın nedenini bilen yok..."

ÖLÜ SAYISI 769'A ULAŞTI

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı da, izdihamda yaşamını yitirenlerle ilgili açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı, ölü sayısının 769'a ulaştığını belirtirken, yaralananların sayısı da 934 olarak açıklandı.

ETİKETLER