İnsansız hava araçları ve casus uçaklarının ordu ve istihbarat kurumlarında giderek daha fazla görev almaya başladığı günümüzde, böcek boyutundaki uçan robotlar da hızla gelişiyor. Bunun en son örneği, dört pervaneli hava araçları geliştiren Bitcraze’in ürettiği Crazyflie Nano Quadcopter.

Avucunuza sığacak olan mini helikopter, hacker’lar ve modder’lar (video oyunları için modifikasyon yapan kişiler) için geliştirildi. Amaç, her iki tüketici grubu için açık ve kapalı alanlarda keşif yapabilme imkanını artırmak.

İsveçli mühendisler Marcus Eliasson, Arnaud Taffanel, ve Tobias Antonsson’un geliştirdiği Crazyflie için, 18 Şubat tarihine kadar internetten ön sipariş verilebilecek. Mini helikopterin, bahar aylarında 150 dolar fiyatla piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Eliasson, ‘gözden geçirdikleri diğer açık kaynaklı projelere bakarak var olan bilgilere göre hareket ettiklerini ve benzer adımları kullandıklarını’ söyledi.

GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA KARMAŞIK
Dört pervane, bir batarya ve bir kontrol panelinden oluştuğu sanılsa da, Crazyflie göründüğünden daha karmaşık bir araç. Küçük gövdesi üzerinde birçok sensör ve anten bulunduran Crazyflie, video oyun geliştiricilere ve hacker’lara daha fazla hareket ve işlev özelliği sunacak.

Antonsson, “İnsanların Crazyflie’ı kullanacağını umuyoruz... Sadece onunla oyun oynaması bile çok zevkli. Ümidimiz, tüketicilerin bu ürüne yenilikler katacağı... Şimdiden Crazyflie’ın video kamera, LED ışıklandırma ve endüktif batarya taşımasına yönelik tavsiyeler gelmeye başladı” dedi.

PC ile kontrol edilen Crazyflie, 2.4 Ghz radyoya, jiroskopa ve düzen içinde uçması için hız ölçere sahip. 173 dolarlık bir üst modeli ise mıknatıs ile yükselikölçere sahip.

9x9 cm ölçülerinde olan Crazyflie, 20 dakikada şarj oluyor ve 7 dakika havada kalabiliyor. Mini helikopterin ağırlığı ise 19 gram. Antonsson, “Eğer onunla yanlış bir şey yapmazsanız sizi öldürmez... Büyük boyutlu olanları bayağı zarar verici olabilir” dedi.