Yaz mevsiminin ilk haftasını şiddetli yağış altında tamamlayan Türkiye, yeni haftaya da yağmurla başladı. Sıcaklıklar haziran ortalamasının 5 derece altına düştü.

NTV Meteoroloji servisinin verdiği bilgiye göre, Karadeniz üzerinde etkili olan yağmur bulutu öğleden bugün sonra İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova arasına, özellikle de İstanbul'da Sarıyer, Boğaz çevresi ve Anadolu yakasında çok şiddetli yağmur bırakması bekleniyor. Yağış anında ani bir fırtına da çıkabilir.

İstanbul Valiliği, ilk ve ortadereceli okulları yarına kadar tatil etti. Ayrıca kamudaki özürlü personel de idari izinli olarak sayılacak.

Kuvvetli yağmur bugün ve gece İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bolu, Bilecik, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'da devam edecek.

Kuzey bölgelerde şiddetini iyice arttıran yağmurlar bazı kentlere çok etkili yağdı. İstanbul'da en fazla yağış Pendik'e düştü, ilçede metrekareye dün gece 100 kg yağmur yağdı.

Son 24 saat içinde metrekareye düşen yağış miktarı Kocaeli'de 70, Gebze'de 90, Balıkesir Gönen'de 90, Yalova'da 80 ve Kastamonu'da 70 kilogramı buldu.

Yarından itibaren yağmurların şiddeti biraz azalıyor ama Marmara ve tüm Karadeniz kıyılarında perşembeye kadar yağış görülecek. Yarın en şiddetli yağışın düşeceği kentlerden biri Bursa.

İstanbul'da hava yarın da serin ve iki gün daha gökyüzü kapalı. Yağmur yarın daha çok Anadolu yakasında görülecek.

Çarşamba günü de sağanak var, perşembe ise hava açacak ve sıcaklıklar yükselecek ancak yine kısa süre bir yağmur olabilir. Hafta sonu 30 dereceye çıkacak sıcaklıkla birlikte yine yağmur olasılığı var.

İstanbul'da Anadolu yakasında birçok evi bu sabah su bastı.
İstanbul'da Anadolu yakasında birçok evi bu sabah su bastı.

Ankara'da bugün yağmur daha kuvvetli, sonraki günlerde daha aralıklı yağacak. İç Anadolu Bölgesi, haftayı yağışlı geçirecek.

Kıyı Ege biraz bulutlu ve yarından sonra 4 gün önemli bir yağış yok. Ancak bölgenin güneyinde Muğla, Fethiye, Antalya, Isparta ve Kemer arasında çarşamba günü yağmur bir ara çok kuvvetli yağabilir.

BÖLGE BÖLGE HAVA
Bölgelere göre hafta boyunca hava durumu ise şu şekilde:

Marmara Bölgesi'nde haziran ayı serin ve yağışlı geçirmeye devam ediyor. Bu gece ve yarın çok daha dikkatli olunmalı, çünkü şiddetli yağmur tüm bölgeyi ama en fazla Sakarya, Bursa ve Balıkesir'i etkilemeye devam edecek.

İç Anadolu'ya kuvvetli yağmur ulaşıyor, üç gün bölgede yaşamı olumsuz etkileyebilir. Sıcaklık da düşecek.

Ege'de İzmir'in kuzeyi, Manisa ve Kütahya'da daha kuvvetli olmak üzere sağanak yağmurlu, yarın poyraz Ege kıyılarında sertleşecek.

Akdeniz'de yarın yağmur Antalya'da başlayacak ve Adana'ya kadar uzanacak, sonraki 3 gün yağmur daha kuvvetli. Güneydoğu ise bu hafta yağıştan en az etkilenecek bölge, sadece biraz serinleyecek.

Doğu Anadolu bugün sıcak, yarın gökyüzü bulutlanacak ancak çok kuvvetli yağmur burada da beklenmiyor. Yarın hafif yağmur var.

Batı Karadeniz ise bu gece en şiddetli yağmuru alacak bölge olarak dikkat çekiyor. Düzce, Bartın, Zonguldak ve Bolu arasında su baskını ve sel riski var. Bölgede 3 gün sağanak yağmur kuvvetli.