Haftanın filmleri

Bu hafta vizyona 2'si yerli yapım toplam 8 yeni film vizyona giriyor.

Haberler 12.09.2014 - 09:48

Haftanın filmleri

ARABANİ

Yönetmen: Adi Adwan

Oyuncular: Eyad Sheety, Daniella Niddam, Tom Kelrich, Zuhaire Sabbagh

Tür: Dram, aile

"Joseph, mensubu olduğu mezhebin din kurallarına uymamış ve Yahudi bir kadınla evlenmiştir. Bu nedenle köyüne yıllarca dönemeyen Joseph, 40 yaşında ve artık eşinden ayrılmış bir adamdır. Kurallara karşı geldiği için çocukları da artık Dürzi kabul edilmemektedir. Bu durum annesi Afifa'yı rahatsız eder ve Joseph'in dönüşünden başta hiç haz etmez. Ancak daha sonra düşüncelerinde bir değişiklik olur ve 17 yıl sonra yeniden kavuştuğu oğluna ve ailesine kucak açar. Yine de bu birleşme, köy halkının yoğun tepkisini çeker”


Dürzi kökenli İsrailli yönetmen Adi Adwan'ın yazıp yönettiği "Arabani" gösterildiği bir çok festivalde ödül aldı. Filme ismini veren “Arabani”, İsrailli Araplar ve Dürzi halklaır tarafından kullanılan Arapça ve İbranice karışımı bir dilin adı. İsrail yapımı 82 dakikalık filmin IMDB notu 6.5.

HEDEFTEKİ ADAM( THE NOVEMBER MAN)

Yönetmen: Roger Donaldson

Oyuncular: Pierce Brosnan, Luke Bracey, Olga Kurylenko, Bill Smitroich

Tür: Gerilim, aksiyon, suç

“Başarısız bir davanın ardından işinden ayrılan emekli CIA ajanı Devereaux, tekrar çağrıldığı özel bir görevde eski öğrencisi ile karşı karşıya gelir. Yüksek mevkilerdeki CIA yetkilileri ile Rusya'nın yeni seçilmiş devlet başkanını da içine alan bir komplonun ortasına düşmesi an meselesidir”

80’lerde çektiği Tom Cruise’lu “Kokteyl”den tutun da Küba krizini işlediği “Yakın Tehlike”ye kadar elini atmadığı tür bırakmayan yönetmen Roger Donaldson, “Dante Yanardağı”nda birlikte çalıştığı Pierce Brosnan’la yeniden biraraya gelmiş. James Bond serisiyle dünya çapında ünlendikten sonra kariyeri düşüşe geçen Brosnan yeniden bir ajan rolüyle karşımızda. Filmin öyküsü, Bill Granger'ın "There Are No Spies" adlı roman serisinin aynı adlı 7. kitabından (The November Man) uyarlanmış. Devam filmine göz çırpan finali eleştirilse de Donaldson’ın gerilimi kıvamında tuttuğu, vasatın üstünde bir film olarak değerlendiriliyor.

DERİN KABUS(AS ABOVE, SO BELOW)

Yönetmen: John Erick Dowdle

Oyuncular: Perdita Weeks, Ben Feldman, Edwin Hodge, François Civil

Tür: Korku, gerilim

“Filmde, Paris sokaklarının altında kilometrelerce uzanan yeraltı mezarları bulunur. Bir keşif ekibi, ne olduğu bilinmeyen bu kemik labirentine girdiğinde ölüler şehrinin barındırdığı sırrı ortaya çıkarır.”

"Bir delilik ve dehşet yolculuğu" olarak tanımlanan filmin, kimi insanların peşini bırakmayan "kişisel şeytanları" ortaya çıkarmak üzere insan ruhunun derinliklerine ulaşmayı hedeflediği söyleniyor. Yönetmen John Erick Dowdle, The Poughkeepsie Tapes (2007) ve Karantina (2008) filmlerinden sonra, Blair Cadısı (1999) ile ortaya çıkan "found footage" (bulunmuş görüntü/kaset) film türündeki üçüncü filmini çekmiş. Filmin set tasarımcıları, ürkütücü bir atmosfer yaratmak için Dante'nin İlahi Komedya'sındaki Cehennem tasvirlerinden ilham aldıklarını söylüyor. Ayrıca oyuncular günde 5 saat boyunca elektriksiz ve telefonsuz bırakılmış. Filmin IMBD notu ise 6.2.

AÇIK PENCERELER(OPEN WINDOWS)

Yönetmen: Nacho Vigalondo

Oyuncular: Elijah Wood, Sasha Grey, Neill Maskell, Ivan Gonzalez

Tür: Aksiyon, gerilim, suç

"Nick, o gece aktris Jill ile tanışma şansı yakalamıştır. Bir yarışmada ödül alarak, yeni filminin tanıtımında Jill ile tanışacak ve yemek yiyecektir. O sırada Nick'e, Chord adında bir kişiden telefon gelir, Jill randevuyu iptal etmiştir. Chord, Nick'e bu durumu toparlayabileceğini ve gecenin geri kalanında Jill'i kişisel bilgisayarından takip edebileceğini söyler ve bilgisayardan Jill'i canlı canlı izlettirir. Başta keyifli gibi gözüken bu durum, büyük bir kabusun başlangıcı olur."

İspanya, ABD ve Fransa ortak yapımı bir gerilim filmi olan “Açık Pencereler” gerçekliği artırmak çin yönetmen tarafından büyük oranda web kameralarıyla çekilmiş. Kadroda Elijah “Wood’un yanısıra ünlü porno yıldızı Sasha Grey dikkat çekiyor. Filmin IMDB notu 6.4.

"SOKAK DANSI 5: RÜYA TAKIMI"

Yönetmen: Trish Sie

Oyuncular: Ryan Guzman, Briana Evigan, Misha Gabriel, Izabella Miko

Tür: Dram, müzik

“Miami’li sokak dansçısı Sean Asa profesyonel dans hayatına atılmak için Hollywood’a gider. Tam da bu sırada dans grubunun önderi Andie katıldıkları televizyon yarışmasında finale kaldıklarını ve Las Vegas’a gideceklerini söyler. Ekibin bazı üyeleri kendilerinin bu kadar büyük bir yarışmaya hazır olmadıklarını söylese de Sean ve Andie kararlarını çoktan vermiştir”

Serinin ilk dört filmi, eleştirmenler pek beğenmese de, dünya çapında 564 milyon dolar gişe yapmıştı. 5. film de aynı formülü izliyor ve dans tutkunlarını beyazperdeye çağırıyor. Ne var ki filmi, zamanı geçmiş bir türü yeniden diriltmeye çalışan nafile bir çaba olarak görenler de var.

KİM TAKAR (N’IMPORTE QUI)

Yönetmen: Raphael Frydman

Oyuncular: Remi Gaillard, Alban Ivanov, Sylvain Katan, Franc Bruneau

Tür: Komedi

"10 yılı aşkın süredir devam eden Remi Gaillard ve eşek şakaları, tüm dünyada üne kavuşmuştur. Kim takar diyerek çıkılan bu yolda skeçler, gizli kameralar ve türlü numaralarla Remi ve takımı, internette 1,4 milyar tıklanmayla artık bir yıldızdır. Ancak gerçekte durum biraz daha farklıdır. 38 yaşında, küçük bir apartman dairesinde yaşayan Remi'nin tüm arkadaşları evlenmiş ve iş sahibidir. Remi, gün geçtikçe kendini sorgulamaya başlar.”

İnternette yayınlanan şaka videolarıyla ünlenen Rémi Gaillard, filmde kendini oynuyor. İnternet fenomani haline gelen Gaillard'ın kendi söylediğine göre videoları dünya çapında 1,5 milyar kez izlenmiş. Gaillard'ın bir asansör kabininde duş yaparken bir kadına yakalandığı videosu YouTube tarafından erişime kapatılmıştı.

"DABBER 5: ZEHR-İ CİN"

Yönetmen: Hasan Karacadağ

Oyuncular: Nil Günal Çakıroğlu, Ümit Bülent Dinçer, Sultan Köroğlu Kılıç ile Emir Özbek

Tür: Korku

“30 yıl önce Anadolu'nun ıssız bir köyünde yaşanmış ve sırlar barındıran unutulmuş vaka, cinler aleminin ürperten zehirli öyküsüyle birleşiyor”

Türk sinemasında “cin” temasını en sık kullanan yönetmenlerin başında gelen Hasan Karacadağ yine iş başında.

"STAJYER MAFYA"

Yönetmen: Eray Koçak

Oyuncular: Naz Elmas, Hilmi Cem İntepe, Lemi Filozof, Abidin Yerebakan

Tür: Komedi

“Çocukluktan beri arkadaş olan Birol ve Ayhan, hiç istemedikleri halde mafya işlerine bulaşırlar.Kahramanlarımız, Birol’un yıllardır sevdiği ama işsiz güçsüz olduğu için onu terk etmiş olan Gamze’nin düğününden çıkışta bir tesadüf sonucu İstanbul’un en büyük mafyasının adamları sanılmış, istemeden bu dünyaya adım atmak zorunda kalmışlardır.Bir yandan hayatta kalmaya, bir yandan da bu dünyayı öğrenmeye çalışırlar.”

Sayfa Yükleniyor...