NTV

Haftanın filmleri

Türkiye

Bu hafta vizyona aksiyondan romantizme, bilim kurgudan animasyona her zevke göre filmler giriyor. İşte filmler ve yorumlar...

22 JUMP STREET (LİSELİ POLİSLER 2)

Yönetmen: Phil Lord, Christopher Miller
Oyuncular: Channing Tatum, Jonah Hill, Ice Cube
Tür: Komedi, aksiyon

Kafadar polis memurları Schmidt ve Jenko’nun yeni görevi bu lise yerine bir üniversite. Sahte kimliklerle kayıtlarını yaparlar ve yeni bir deneyime başlarlar. Ancak ortaklıklarını sorgulayacak bir dizi sorunla karşılaşırlar. Jenko aşkla tanışır, Schmidt ise kendini okulun tiyatro bölümüne verir. İkili, bir yandan ortaklıklarını sorgularken bir yandan da hayatlarını düzene sokmanın uğraşını verimeye başlar.

Johnny Depp’i büyük üne kavuşturan TV dizisinin 2012 tarihli sinema versiyonundaki ekip, yeni filmde de aynen korunmuş. Kanka polisleri Channing Tatum ve Jonah Hill canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda da yine Lord-Miller ikilisi var. Yönetmen ikili, bu yıl vizyona giren “The Lego Movie(Lego Filmi)” ile de sükse yapmış durumda. Hayli başarılı bulunan ilk filmin ardından macerayı liseden üniversiteye taşıyan devam filmi 50 milyon dolara mal olmuş. 112 dakikalık filmin IMDB notu 7.8

LUCY(LUCY)

Yönetmen: Luc Besson
Oyuncular: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-Sik Choi
Tür: Aksiyon, bilimkurgu

Tayvan’da yer altı çeteleri için uyuşturucu kuryeliği yapmak zorunda kalan genç bir kadının bir süper savaşçıya dönüşmesinin hikayesi. Lucy, bir teslimat öncesinde vücuduna şırınga edilen uyuşturucunun etkisiyle insanüstü yeteneklere kavuşur. Artık akıl okuma ve acı hissetmeme gibi özellikleri vardır. Lucy, çetelerin belalısı haline gelir.

Fransız sinemacı Luc Besson, “Leon”, “Nikita” ve “5. Element” filmlerinde yarattığı kadın kahramanlara bir yenisini ekleme çabasında. Besson, adını andığımız filmlerden sonra yönetmenlikten çok sıradan aksiyonların yapımcılığına ve senaristliğine soyunmuştu ancak bu kez kamera arkasında da bizzat yer alıyor. Oyuncu kadrosuyla da beklentileri yükselten film için “Besson’un harika dönüşü” ifadesini kullanmak ise güç. Kafasında 10 yıldır bulunan bir fikri peliküle aktardığını söyleyen Besson, ilk dönem filmleri kadar formda bulunmadı. Johansson’un oynadığı başrol için en başta Angelina Jolie’nin düşünüldüğünü de ekleyelim.

WEEKEND (HAFTASONU)

Yönetmen: Andrew Haigh
Oyuncular: Tom Cullen, Chris New, Jonathan Race, Kieran Hardcastle,
Tür: Romantik, dram

Bir hafta sonu kaçamağının iki gencin hayatını bütünüyle değiştirmesinin hikayesi. Sarhoş bir halde gay bara giden Russell, burada Glen ile tanışır. Kimi zaman barlarda, kimi zaman yatak odalarında geçen haftasonunun ardından iki genç, ilişkilerini ve hayattaki yerlerini sorgulamaya başlar.

2011’de çekilen film, çeşitli festivallerden oyunculuk ve yönetmen ödülleriyle ayrıldı. Andrew Haigh kariyerinin ikinci uzun metrajında hem yazıp hem yönetmiş. 97 dakika süren İngiltere yapımının IMDB notu 7.7

MINUSCULE: VALLEY OF THE LOST ANTS (KAYIP KARINCALAR)

Yönetmen: Thomas Szabo, Helene Giraud
Tür: Animasyon, aile, macera

Ormanda bir piknikten geriye kalan küçük şeker parçacıkları, iki rakip karınca grubunu birbirine düşürür. Yiyecekler için birbirleriyle kıyasıya rekabet etmek zorunda kalırlar..Savaş sürerken ortaya çıkan genç bir böcek, kırmızı karıncaların eline düşen küçük siyah karıncayı kurtarmaya çalışır.

Ülkemizdeki gösterimi bu haftaya ertelenen filmi Szabo-Giraud ikilisi yazıp yönetmiş. Animasyonun özellikle renk paleti ve üçüncü boyutu kullanım şekliyle beğenildiğini söyleyelim. 89 dakika süren film ülkemizde de 3D olarak gösterilecek.