'Hak ihlali olursa yeniden yargılama olur'

Strasbourg'ta temaslarda bulanan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, NTV'ye özel bir demeç verdi. Kılıç, HSKY tartışmaları, yeniden yargılama ve özel mahkemelerle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Kılıç, "Hak ihlali olursa yeniden yargılama olur" dedi.

NTV Haber 01.02.2014 - 17:41

'Hak ihlali olursa yeniden yargılama olur'

Fransa'nın Strasbourg kentinde bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, NTV'ye verdiği demeçte yeniden yargılamayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşım Kılıç, son günlerde Anayasa Mahkemesi çerçevesinde yürütülen tartışmalarla ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: "Türkiye'de şöyle yanlış bir algı var. Sanki Anayasa Mahkemesi bir temyiz mahkemesiymiş gibi bir rol üstlendirilmeye çalışılıyor. Bence bu fevkaleda yanlış. Anayasa Mahkemesi'nin bize vermiş olduğu yetkiler dahilinde biz bir temyiz mahkemesi değiliz."

'ÖNÜMÜZE GELME OLASILIĞI YÜKSEK'
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, HSYK tartışmalarına da değindi.

"Biz bu konularda hiç konuşmayan kurumlardan birisiyiz, zira bu tartışılan konunun Anayasa Mahkemesi'nin önüne gelme ihtimali yüksek" diyen Haşim Kılıç şunları söyledi: "İfade ettiğiniz gibi, hem Avrupa Konseyi Sekreteri hem de Venedik Komisyonu Başkanı bu konudaki endişelerini dile getirdiler. Parlamentolarda hukuka aykırı düzenlemeler olur. Bu bazen isteyerek oluyor, bazen istemeyerek ancak önemli olan oradan çıkan metinlerin nasıl olduğu değil, önemli olan eğer hukuka aykırı yada anayasaya aykırı bir düzenleme söz konusu ise bunun nasıl ortadan kaldırılacağıdır. Bence önemli olan budur."

'PARLAMENTONUN TAKDİRİNDE'
Özel mahkemelerın kaldırılması konusuna da değilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, "Özel Yetkili Mahkemeleri'in kaldırılıp kaldırılmayacağı parlamentonun takdiri içindeki bir konu. Bizim bu konuda görüş belirtmemiz doğru değil" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...