İstanbul'daki bağımsız adayların pusuladaki yerleri belli oldu

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İl Seçim Kurulu'nda gerçekleşen kura çekimiyle 7 Haziran'daki seçime bağımsız olarak giren 49 adayın oy pusulasındaki sırası belirlendi. Hakan Şükür pusulada üçüncü sırada yer aldı.

DHA 21.04.2015 - 15:33

İstanbul'daki bağımsız adayların pusuladaki yerleri belli oldu

Kura çekimine eski futbolcu ve bağımsız milletvekili olan Hakan Şükür de katıldı. İstanbul 3'üncü bölgeden aday olan Şükür kura çekimine katılmak için geldiğini belirterek, "Hizmet yolunda böylesine şerefli bir görevi alabilmek ve millete hizmet edebilmek için buradayız, inşallah hayırlı olur" diye konuştu. Şükür pusulada 3. sırada yeraldı.

Seçime cezaevinden katılan eski emniyet müdürleri Yakup Saygılı ve Ali Fuat Yılmazer'in yerine avukatları kura çekimine katıldı.

METİN ŞENTÜRK GELMEDİ

İstanbul 2'nci Bölge'den aday olan şarkıcı Metin Şentürk'ü ise, temsilen kimse bulunmadığı için, İl Seçim Kurulu tarafından kurası çekildi. Şentürk ise 11. sırada yer aldı.

"YURTDIŞI SEÇMENİNİN OYU BİZE YANSIMAYACAK"

Adaylar kura işleminin tamamlanmasının ardından, 'oy pusulasında bağımsız adayların isimlerinin görünür olmadığını ve yurtdışındaki pusulalarda isimlerinin yer almadığını' dile getirerek, bu durumun giderilmesine yönelik Yüksek Seçim Kurulu'na verilmek üzere ortak dilekçe yazdı.

Bağımsız aday Ersan Gökgöz, “Daha önceki bağımsız adaylardan öğrendiğimiz tecrübeyle, pusulada bağımsız adayların resminin olmadığı gibi isimlerinin de küçük yazıldığını, partilerin isimlerinin daha büyük puntoyla yazıldığı halde bağımsız adayların daha küçük puntoyla yazıldığı ve alt alta birkaç adayın yazıldığını, partiler gibi yan yana değil de alt alta yazıldığını, bunun da seçmende karışıklık yarattığını, okuma yazmayı az bilenlerde veya görme bozukluğu olan insanlarda, bu anlamda bağımsız adayların oy almalarını engelleyecek bir durum oluştuğunu öğrendik" dedi.

Bununla ilgili imza topladıklarını belirten Gökgöz, “YSK'ya dilekçelerimizi vereceğiz. İki dilekçe var. Birincisi puntoların büyük olması, ikincisi yurt dışı seçmenin 8 Mayıs'ta oy kullanması başlıyor ve bizim hala pusulada adımız yok. Onların verdiği oylar bize yaramayacak. Bu da adaletsizliktir. Anayasada eşitlik ilkesine aykırıdır" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...