Hakim 10 gün daha 'kozmik oda'da

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında “kozmik oda”ya giren Hakim Kadir Kayan'ın 10 gün daha devlet sırlarının bulunduğu odada inceleme yapması bekleniyor.

08.01.2010 - 09:43

Hakim 10 gün daha 'kozmik oda'da

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast girişimi iddiasıyla başlatılan soruşturmada Ankara 11. Ağır Ceza Hâkimi Kadir Kayan, Özel Kuvvetler’deki “kozmik odada” 10 gündür inceleme yapıyor. Söz konusu incelemenin 10 gün daha süreceği belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Hakim Kadir Kayan’a “kozmik oda”ya girmeden önce bazı bilgiler verildi.

Askerler, odadaki belgeler ve kurumun çalışma prensipleri, emir ve görev zinciri hakkında Kayan’ı bilgilendirdi.

BAZI DOSYALARI İNCELEMEDİ
Kayan, özellikle milli güvenliği ilgilendiren, komşu ülkelerle olası savaş durumunu dikkate alan savunma planları ile bağlantılı dosyaların sadece kapağını araladı.

Olağanüstü durumlarda temas kurulacak sivil kişilerle ilgili kayıtları da gören Hakim Kayan, suç konusunu içermeyen ve soruşturmayla ilgisi olmayan gizli bilgi ve belgeler üzerinde inceleme yapmadan dosyaları kapattı.

NEDEN YAVAŞ İLERLİYOR?
Kozmik odadaki klasörler ile diğer bölümlerdeki bilgisayarlarda bulunan 1000 civarındaki dosyada da inceleme yapılmasının çalışma süresini uzatığı belirtildi.

Bugüne kadar yapılan aramalarda bilgi ve belgelerin yarıya yakını incelendi.

TUTANAK TUTULUYOR
Kadir Kayan'ın incelemeleri sırasında asker de tutanak tutuyor.

ASKERLER İZİNLİ
Hâkim Kayan'ın, gözaltına alınıp serbest bırakılan 8 personele verilen görev emirlerini araştırdığı, kroki, uygulama planı benzer bir doküman bulunup bulunmadığına ilişkin ipucu aradığı belirtildi.

Hakkında soruşturma süren 8 askeri personele izin verildi.

ODAYA GİRİŞ YOK
Kayan'ın incelemeleri sırasında aramaya eşlik eden askeri personel dışında hiç kimse kozmik odaya giremiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...