NTV

Hakkari ve Batman şehitleri son yolculuklarına uğurlandı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Hakkari'de bombalı saldırıda şehit olan 2 askerle Batman'daki saldırıda şehit olan özel harekat polisi için bugün tören düzenlendi. Şehitler, memleketlerinde son yolculuğuna uğurlandı.

Hakkari'de, terör örgütü mensuplarınca yol kenarına yerleştirilen patlayıcının, zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu şehit düşen uzman çavuş İzzet Taşbaş ile uzman onbaşı Yunus Arda için Van'da tören düzenlendi.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filo Komutanlığındaki törene, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Hakkari Valisi Yakup Canbolat, Muş Valisi Seddar Yavuz, Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, 4 ilin emniyet müdürleri, askeri erkan, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından, şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları tören alanına getirilerek, özgeçmişleri okundu.

İl Müftüsü Nimetullah Arvas'ın okuduğu dua sonrasında şehitlerin cenazeleri, askeri uçakla memleketleri Erzurum ve Afyonkarahisar'a uğurlandı.

Taşbaş'ın cenazesi, memleketi Afyonkarahisar'da ilk olarak baba evine götürüldü. Şehidin cenazesi daha sonra Dinar Hükümet Meydanı'nda tören düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Şehit uzman çavuş, bayramdan 10 gün önce ailesini ziyaret etmişti. 2 çocuk babası Taşbaş, 15 yıllık uzman çavuştu.

Şehit Uzman Onbaşı Yunus Arda için de Erzurum'da yağmur altında tören yapıldı. Arda, kısa bir süre önce nişanlanmıştı, düğün hazırlığı yapıyordu.

ŞEHİT POLİS MANİSA'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Batman’da PKK'lılarca bir menfeze yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu şehit olan özel harekat polisi Nedim Erbay da memleketi Manisa'nın Kula ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. 49 yaşındaki şehit polis, 2 çocuk babasıydı.

Batman'daki saldırıda yaşamını yitiren 39 yaşındaki kamyon şoförü Hamdullah Aydın da Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde toprağa verildi.

ETİKETLER