Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’ndeki gösterilerde, yolun trafiğe kapatılması ve terör örgütü PKK lehine slogan atılması üzerine polis müdahalede bulundu. DTP’lilere yönelik tutuklamalar protesto edilirken, protestocular arasında yer alan bir çocuğa polisin müdahalesi sert oldu.

Özel Harekat polisi, taş atan 14 yaşındaki Seyfi Turan’ı dipçiğiyle dövdü. Çocuk gösterici ağır şekilde yaralandı. Daha sonra olay yerine gelen başka bir polis de, yerde hareketsiz yatan çocuğu sadece kontrol etti.

14 yaşındaki Seyfi Turan, çevredekilerin yardımıyla önce Hakkari Devlet Hastanesi'ne, daha sonra da Van Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Öte yandan, izinsiz gösterilerde toplam 3 kişi yaralandı, 4 kişi de gözaltına alındı.

VALİ TÜRKER: POLİSİ UZAK TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ AMA...
Konuyla ilgili NTV’ye açıklamalarda bulunan Hakkari Valisi Muammer Türker, "Ben de ilk kez sizin kanalınızda bu görüntüleri izledim. Tasvip edeceğimiz bir olay değil" dedi.

Vali Türker, "Bölgede psikolojik bir gerginlik ortamı mevcut. Olmaması gereken bir şey ama bundan polis de etkileniyor. Özel Harekat Polisi’ni bu tür olaylardan uzak tutmaya çalışıyoruz. Ama sanırım nöbet değişimi sırasında yaşanan bir hadise. Detayları idari soruşturma sonucunda alacağız. Suç işleyen; polis de dahil, suçun karşılığını elbette ki görecek" şeklinde konuştu.

"ÇOCUKLAR KULLANILIYOR"
Türker şunları söyledi: "Ben 3,5 aydır buradayım ve bu tür hadiseleri; sokak gösterilerini, çok sık yaşıyoruz. Terör örgütü, çocuk yaştaki kişileri kulanarak gerginlik oluşturuyor. DTP'li yöneticilerle görüşmeler yapıyoruz. Sağduyulu bir ortamın yaratılması için onlardan da destek alıyoruz. Polis ve vatandaşı karşı karşıya getirmemeye çalışıyoruz.

Şunu söylemek isterim; Çocuk yaşta denilebilecek vatandaşlar ‘ne için, kime karşı’ olduğunu bilmeden, askeri ve polisi bir kenarı bırakın, sivil vatandaşların araçlarını, dükkanlarını taşlayarak gerginliklere sebebiyet veriyorlar. Buna dikkat çekmek istiyorum."

"POLİS DE YARALANIYOR"
"Suç işleyen cezasını görür" diyen Vali Türker, "Sistamatik davranışımız, vatandaş ile polisin karşı karşıya gelmemesi yönünde. Münferit davranışlar oluyor. Dört gündür DTP'li yöneticilerin tutuklanması gerekçe gösterilerek gerginlikler yaratılıyor. Bunlardan polis de etkileniyor. Memleketin bu köşesinde bu tür gerginlik ortamı yaratılıyor ve çocuklar buna alet ediliyor. Bir-iki gündür burada yaralanan polisler de oldu. Onlar haber olmadı. Onlar da haber olsa, polisin iç denetimini daha rahat sağlayabiliriz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"SAĞLIK DURUMU İYİ"
Şiddet gören çocuğun sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Vali Türker, "Arkadaşların verdiği bilgi, çocuğun durumunun iyi olduğu yönünde. Durumu ciddi değil ve bu sevindirici bir haber" dedi.

AÇIĞA ALINDI
Öte yandan, dipçikle çocuğu yaralayan Özel Harekat polisinin açığa alındığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü de olayı incelemek üzere iki polis başmüfettişi görevlendirdi.

Başmüfettişler, hazırladıkları raporu Emniyet'e sunacaklar.