Hakkari'de 400 kilo patlayıcı

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlarda 7 ayrı bölgede 400 kilogram tuzaklanmış el yapımı patlayıcı bulundu. Diyarbakır'daki operasyonda ise bayram öncesi eylem için kente gönderildiği belirlenen 3 terörist yakalandı.

Anadolu Ajansı 17.10.2012 - 18:46

Hakkari'de 400 kilo patlayıcı

HAKKARİ - Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde sürdürülen operasyonlarda 1 terörist sağ yakalanırken, 7 ayrı noktada tuzaklanmış 400 kilogram el yapımı patlayıcı bulundu.


Hakkari Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, ilçeye bağlı Dağlıca bölgesinde devam eden operasyonlar kapsamında terör örgütü mensuplarına yönelik arazi arama tarama faaliyetinde bulunulduğu belirtildi.

DİYARBAKIR'DA EYLEM HAZIRLIĞINDAKİ 3 TERÖRİST YAKALANDI
Diyarbakır'da ise yürütülen 2 ayrı operasyonda, Kurban Bayramı öncesinde eylem yapmak üzere kente gönderilen 3 terörist ile onlara yardım ve yataklık yapan 1 kişi yakalandı.

Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği'nce yapılan açıklamada yakalanan örgüt üyelerinin geçmiş yıllarda suikast, bombalı eylem, sabotaj konularında eğitim aldığı yönünde duyumlar bulunduğu kaydedildi.

Vali Mustafa Toprak tarafından yapılan açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

''İstihbarat birimlerimiz, PKK-KCK Terör örgütüne 2007 yılında katılan 'Navdar' kod adlı B.K ile örgüte 2009 yılında katılan 'Ruhat' kod adlı H.A'nın, Diyarbakır'a eylem yapmaları amacıyla gönderildiklerini tespit etmiştir. Adı geçen teröristlerle birlikte yakalanan ve aynı zamanda teröristlere yardım ve yataklık eden O.Y'nin de silahlı bir komite oluşturma çabası içinde olduğu tespit edilerek bu yapı da bu operasyonla deşifre edilerek çökertildi. (...)

Diğer bir operasyonda da terör örgütü içerisindeki faaliyetleri nedeniyle aranır durumda olan ve Kuzey Irak'a giderek Kandil bölgesinde silahlı ve ideolojik eğitim aldıktan sonra 'Öz Savunma Birlikleri' (ÖSB) içerisinde faaliyet yürüttüğü şeklinde bilgiler bulunan 'Arjin' kod adlı D.Y de güvenlik güçlerince yakalanmıştır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...