Hakkari'de 'cinsel istismar' protestosu

Hakkari Üniversitesi'nde eğitim gören bir grup öğrenci, bazı öğretim üyelerinin not karşılığı cinsel istismarda bulunduğu iddiaları üzerine protesto gösterisi düzenledi. Bu arada gözaltına alınan, aralarında öğretim görevlileri ve öğrencilerin de bulunduğu 15 kişiden 11’i adliyeye sevk edildi.

Anadolu Ajansı 11.11.2013 - 17:34

Hakkari'de 'cinsel istismar' protestosu

Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya gelen ve BDP il teşkilatının da destek verdiği öğrenci grubu, "fuhuşa hayır", "yönetim istifa", "Hakkari uyuma namusuna sahip çık" pankartlarıyla Çevre Yolu'ndan Hakkari Üniversitesi rektörlük binasına kadar yürüdü.

Rektörlük binası önünde grup adına açıklama yapan öğrencilerden Mahsun Demir, üniversitenin kuruluşundan bu yana geçen 5 yıllık süre zarfında fuhuş ve yolsuzluk olayları ile gündeme geldiğini öne sürerek, böylesi bir olayın toplumsal ahlak açısından içler acısı bir durum olduğunu söyledi.

Demir, fuhuşun, sömürgeci bir yaşamı dayatan faşist bir zihniyetin toplumu ahlaksızlaştırma yoluyla kendilerini toplumda var etme ve yaşatma politikasının bir ürünü olduğunu savunarak, "Bu tür ahlaksızlıkların Hakkari gibi bir yerde baş göstermesinin sebebi, sistemin bu bölgede sıcak savaşta başarı sağlayamayacağından ötürü bu türlü kirli savaşlara başvurmasıdır. Biz Hakkari Üniversitesi öğrencileri olarak bu kirli politikanın maşası olan gerek öğretim görevlileri, gerek daire başkanları, gerekse öğrencileri şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Öğrenciler olarak, kadın bedeni üzerine kendi çıkarlarını dayatan, kadın vücudunu meta haline getiren ahlaksız zihniyete geçit vermeyeceklerini bildiren Demir, olaylara karışan kişilerin açığa çıkarılmasını ve suçlular hakkında gereken tüm yaptırımların uygulanmasını beklediklerini kaydetti.

Öğrencilerin eylemine destek veren BDP Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt ise son zamanlarda Hakkari üzerinde oynanan oyunlara yenilerinin eklendiğini bildirerek, öğrencilere ahlak dersi vermesi gereken kişilerin en büyük ahlaksızlığı yapmasının kabul edilir bir durum olmadığını dile getirdi.

Kurt, hiçbir Hakkarilinin böyle bir ahlaksızlığı kabul etmediğine değinerek, olayın takipçisi olacaklarını belirtti.

Açıklamaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan grup, ellerindeki pankartları rektörlük binası önüne bırakarak olaysız dağıldı.

Hakkari Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Suç örgütü kurmak, yönetmek, suç örgütüne üye olmak ve yardım etmek, örgüt faaliyeti kapsamında cinsel saldırı, rüşvet ve fuhuşa aracılık yapmak" iddiasıyla İl Emniyet Müdürlüğünce 8 Kasım'da düzenlenen operasyonda, aralarında Hakkari Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmış, zanlılardan 4'ü emniyetten serbest bırakılırken, 11'i adliyeye sevk edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...