Hakkari'de insanlık yerlerde sürüklendi

Ahmet Türk’e yapılan saldırıyı kınamak için Hakkari’de yapılan protesto gösterisi sırasında 14 yaşında bir çocuk polisler tarafından yerlerde sürüklendi, annesinin feryatları bile oğlunu kurtaramadı.

14.04.2010 - 09:15

Hakkari'de insanlık yerlerde sürüklendi

Kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’e Samsun’da yapılan yumruklu saldırı dün Hakkari’de kınandı. BDP tarafından yapılan basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Caddesi üzerinde olaylar çıktı.

Olaylar sırasında okuldan döndüğü belirtilen Hakkari eski Belediye Başkanı Kazım Kurt’un 14 yaşındaki oğlu Hatip Kurt polisler tarafından yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Anne Güllü Kurt oğlunun gözaltına alındığını görmesine ve onu kurtarmaya çalışmasına karşın polisler Hatip’i gözaltına aldı.

Olayla ilgili konuşan Güllü Kurt, “Çocuğum Hatip Kurt okuldan dönüyordu. Ben de kendisini almak için gittim. O sırada olaylar çıktı. Bir baktım çocuğumu polisler almışlar. Çocuğumu kurtarmak için polise yalvardım, ancak vermediler. Beni ve çocuğumu hastaneye getirdiler. Yine hastaneye getirilişimizde bile beni tartaklayıp hakaret ettiler. Çocuğum şu anda hastanede tedavi görüyor” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu ve BDP’liler çocuğu ve annesini hastanede ziyaret etti. Bu sırada hastaneye giren çevik kuvvet polisleri ile partililer arasında gerginlik yaşandı.

Hakkari Valisi Muammer Türker, olayla ilgili “Eğer ortada böyle bir durum varsa gereği yapılacaktır” diye konuştu.

Türk’e Samsun’da yapılan yumruklu saldırı Yüksekova’da kepenkler kapatılarak protesto edilmişti.

Sabah saatlerinde fırın ve nöbetçi eczane dışında tüm işyerleri kepenklerini kapatırken, 50- 60 kişilik bir grup da Şemdinli yolu üzerinde toplanarak gösteri yapmıştı.

Yola barikat kuran gruba polis dağılmaları uyarısında bulunmuş, grubun taşla karşılık vermesi üzerine polisle göstericiler arasında gerginlik yaşanmıştı. Polis göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanmıştı.

OLAY NASIL OLMUŞTU?
Muş'u Bulanık ilçesinde geçen aralık ayında, DTP'nin kapatılmasını bahane eden grubun gösterisinde çıkan olaylarda esnaf Turan Bilen'in ateş açması sonucu 2 kişinin ölmesiyle ilgili davanın ilk duruşması Samsun Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

Davanın ardından Ahmet Türk ve beraberindekiler mahkemeden çıkarken, bir saldırgan polislerin arasından çıkarak Türk’e yumruklu saldırıda bulunmuş ve burnunu kırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...